Reklama

27. 09. 2021

Dnes má svátek: Jonáš
pondělí, 26 červenec 2021 21:02

Problém s tesaříkem alpským nemusel nastat, kdyby se dodržel termín odvozu dřeva

Situace lidí, soukromníků i firem, kteří v revírech Sidonie a Štítná nad Vláří mají dřevo, které nemohou odvézt, je nezáviděníhodná a velmi nás mrzí. Problém vůbec nemusel nastat, kdyby byla respektována dávno dohodnutá pravidla. Svalovat vinu na ochranáře nebo vědce a studenty, kteří brouka monitorují, ale nelze. Je v zájmu místních i tesaříka, aby se problém neopakoval. Už proto je třeba najít jeho skutečnou příčinu. A také cestu, jak aktuální situaci vyřešit tak, aby nebyl bit ani tesařík, ani majitelé dřeva.


Tesařík alpský býval na Valašsku ještě před sto lety běžný. Dnes přežívá pouze v lesích Vlárského průsmyku. Ještě rychleji než z Valašska zmizel také z většiny střední Evropy. Je to tedy brouk nejen krásný, ale také skutečně ohrožený. A chráněný, podobně přísně jako například medvěd. Lesy Vlárského průsmyku jsou součástí nejpřísněji chráněné zóny CHKO Bílé Karpaty a také jedinou lokalitou na Moravě, která je přímo určena k ochraně tesaříka alpského. Správcem podstatné části zdejších lesů je státní podnik Lesy České republiky, který práce zadává jiným subjektům, letos firmě Kloboucká lesní s.r.o.

 
Tesařík potřebuje hlavně staré stromy a mrtvé dřevo, ve kterém se vyvíjejí jeho larvy. Jak málo starších lesů zbývá po rozsáhlých těžbách například v revíru Sidonie, asi netřeba rozebírat. Pro přežití tesaříka jsou rozsáhlé těžby posledních dekád hlavní a velký problém. Dospělé tesaříky láká mrtvé dřevo. Čím více dřeva, tím více je přitahuje. Svolávají se na něj pomocí feromonů, větší skládka dokáže „vytáhnout“ prakticky všechny brouky z přilehlého porostu. Když nakladou vajíčka do nachystaného palivového dříví, skončí jejich larvy v kamnech. To je pro velmi ohroženého a přísně chráněného tvora jistě smutný osud. Pro populaci tesaříka oslabenou těžbami to může být poslední rána.

 
Proto v místech výskytu tesaříka nemělo být v době letu brouků (po 20. červnu) žádné dřevo určené k odvozu. Tato podmínka je výslovně uvedena v lesním hospodářském plánu, kterým se hospodaření v lese řídí od r. 2018. A nebyla zapomenuta, Správa CHKO už vloni zakázala Lesům ČR odvoz dřeva, byť podstatně menšího objemu. Entomologové koncem června opakovaně upozorňovali na vznikající riziko, správa CHKO Bílé Karpaty měla kontaktovat Lesy ČR, ty měly informovat realizátora lesních prací. Stejně jako jej na tuto podmínku měly upozornit nejpozději při podpisu smlouvy. Těžko říci, zda a kde se informace ztratila. Kloboucká lesní s.r.o., které patří většina dřeva (část dřeva prodala na samovýrobu), dle svých slov nebyla informována, že dřevo musí z lokality odvézt do 20. června. Nedozvěděli se to ani samovýrobci.

Nevíme, zda jde o chybu v komunikaci nebo ignorování pravidel. Naprosto ale chápeme rozčilení lidí, kteří se nadřeli v lese, dřevo zaplatili, ale nedostali informaci, že musí dřevo odvézt včas. Ve velmi složité situaci je také Kloboucká lesní. Podstatné je, že tesařík může ve Vlárském průsmyku přežít jen tehdy, pokud ho tam místní budou chtít. Toho si je vědoma i státní ochrana přírody a hledá řešení, které nepoškodí tesaříka, ani vlastníky dřeva. Dle našich informací by měla být schopna kompenzovat škody majitelům dřeva, kteří o podmínce nevěděli. Pokud by k tomu nedošlo, ozvali se lidé ochotní alespoň část dřeva s tesaříky vykoupit. Jsme v kontaktu s Klobouckou lesní s.r.o.; budeme rádi, když se ozvou i další vlastníci dřeva buď Správě CHKO nebo na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 


Lukáš Čížek, Entomologický ústav Biologického centra Akademie věd ČR


----------------------------------------------------
----------------------------------------------------

(text  od ,,Lukáš Čížek, Entomologický ústav Biologického centra Akademie věd ČR"  je zveřejněn jako reakce na článek od skupiny obyvatel Nebezpečný trend ve společnosti. Zachráníme Tesaříka a lidé nás nezajímají?)