Reklama

28. 06. 2022

Dnes má svátek: Lubomír
neděle, 26 září 2021 11:44

Díky firmám z Valašska do tornádem zničené školy už nepoteče

Moravská Nová Ves, která byla těžce zasažena řáděním tornáda je jednou z největších obcí Moravského Slovácka. Patří mezi největší vinařské obce vinařské podoblasti Slovácká. Už na pečetidle obce byl používán vinařský symbol – révový keř na kůlu, který má po stranách vinařské nože.


Společnost Kloboucká lesní darovala obci Moravská Nová Ves řezivo o objemu 106,11 m3 na obnovu základní školy v hodnotě 1.433.008Kč a provedla zároveň kopletní výměnu poškozeného krovu, včetně projektové dokumentace. V úterý 14.9.2021 stavbu slavnostně přebírali do užívání zástupci vedení obce společně s ředitelkou ZŠ Hanou Grossmannovou.


Původní krovy by v září oslavily devadesátku. Sloužily zde už od roku 1931 než přišlo ničivé tornádo. Půda dříve využívaná nebyla, na radnici ovšem ležely plány na její rozšíření asi patnáct let. ,,Kdyby nás nezasáhlo tornádo, které nám s nadsázkou usnadnilo práci s demontáží, zřejmě bychom projekt vůbec nevytáhli," okomentoval situaci při slavnostím převzetí starosta Moravské Nové Vsi  Marek Košut. V půdní vestavbě, která nyní vznikla budou učebny pro výtvarnou a hudební výchovu, zázemí školního klubu nebo kabinety pro učitele.

,,Na stavbu padlo 106 kubíků řeziva a tesaři na jejím zhotovení strávili téměř dva měsíce intenzivní práce. Snažili jsme se přispět svoji prací a materiálem k co nejrychlejší obnově školní vyuky. Rychlou prací se nám podařilo, že škola ani jednou nezatekla. Nyní když slyším školní zvonek, zvláště když byly děti z důvodu covidu rok doma, mám ohromnou radost" uvedl Vojtěch Dorňák, jednatel společnosti Kloboucká lesní, která dřevo na krovy škole darovala.

stavbu přebírali zástupci vedení obce s ředitelkou ZŠ Hanou Grossmannovou


Krovy jsou tvořené z lepeného dřeva (vyrábí Kloboucká lesní), což je technika, která se začíná stále více používat. Dřevo je lehčí, vysušené, rovné, nepraská, nekroutí se a  může se s ním hned pracovat. ,,Spolupráce s panem Dorňákem a řemeslníky, kteří se podíleli na výstavbě nového krovu v ZŠ Moravská Nová Ves určitě nekončí. Byli bychom rádi aby se podíleli na dalších realizacích, které tady jsou. Budeme přemýšlet jak realizovat nový strop. Chceme  využít nové moderní dřevěné technologie tak, aby byl lehký, bytelný a neukrajoval prostor. Klasická železobetonová konstrukce je hrozně těžká a objemná a zbytečně by prostor zmenšila,“ řekl k dalším plánům radní Moravské Nové Vsi Radek Vaněk.

 

Poznámka:
Ve čtvrtek 24. června 2021 se ve večerních hodinách prohnalo tornádo touto obcí. Když jsem přijel 14.9.2021 do Moravské Nové Vsi, měl jsem smíšené pocity. Na jednu stranu nové střechy na rodinných domcích, na druhou stranu prázdná místa po domech, které byly  určené k demolici. Navštívil jsem taky hřbitov, kde se tornádo taky pořádně vyřádilo. Zničené náhrobky, kříže ležicí na zemi... Jak to v postižené obci vypadalo hned po přírodní katastrofě si člověk snad ani nedovede představit. Tady patří velké DÍKY všem záchranářům, hasičům, příslušníkům PČR, dobrovolníkům a firmám, kteří místním lidem v této nelehké situaci pomohli.

Místním obyvatelům přeju hlavně pevné nervy a hodně zdraví.

Stanislav Floreš, Naše Valašsko info

 

  

 

 

 reklama