Reklama

28. 06. 2022

Dnes má svátek: Lubomír
úterý, 21 září 2021 17:56

Slavičín spouští kompostovací experiment

200 kilogramů směsného odpadu na občana za rok je maximum, které umožní zachovat stávající cenu za svoz a likvidaci odpadu ve městě. I to je důsledek nového odpadového zákona, který od letošního roku platí v celé republice. Jeho cílem je snížit produkci směsného odpadu, tedy nevytříděného odpadu, který končí na skládce. Pokud občané v daném městě málo třídí a v průměru na občana produkují přes 200 kilogramů nevytříděného odpadu, bude na skládce započtena výrazně vyšší sazba poplatku za uložení tohoto odpadu. A jelikož odpadový zákon městu ukládá promítnout tyto náklady do koncového poplatku, neukázněné nakládání s odpady, respektive nedostatečné třídění můžeme brzy pocítit v našich peněženkách.


„Čím více budou občané třídit, tím spíše se podaří udržet nízkou cenu plateb za občany ve městě,“ říká starosta Slavičína a dodává: „Slavičín dlouhodobě třídí relativně dobře, ale statistiku nám zhoršují výsledky ze sídlišť s bytovými domy.“ Zde se město rozhodlo provést experiment se zavedením velkoobjemového kompostéru v lokalitě ulice Družstevní. Největší složkou sídlištního směsného odpadu jsou totiž biologické zbytky z domácností, které lze dobře kompostovat. Obyvatelům rodinných domků Slavičín už v minulosti zajistil kompostéry, což vedlo k poklesu množství směsného komunálního odpadu. Na sídlištích však může kompostování narazit na nejrůznější problémy. „Řešíme, nakolik rychlý proces kompostování bude a zda si občané vůbec na tuto novinku zvyknou. Chceme zjistit, zda skutečně díky kompostéru poklesne měřitelným způsobem množství směsného odpadu v dané lokalitě“, vysvětlil starosta Slavičína s tím, že pokud se nápad osvědčí, bude možné kompostování rozšířit i do dalších částí sídlišť ve městě.

Příprava kompostéru (foto, zdroj: město Slavičín)


Kompostovací experiment vznikl díky projektu Slavičín fandí rodinám v rámci soutěže MPSV Obec přátelská rodinám a seniorům. Občanům, kteří žijí v ulici poblíž kompostéru, město doručí v nejbližších dnech informační leták. O kompostér se bude starat dobrovolník Mikuláš Múdry, který dokonce s touto myšlenkou před časem radnici oslovil.

(tz)

 

 

 

 

 reklama