Reklama

28. 06. 2022

Dnes má svátek: Lubomír
čtvrtek, 30 září 2021 00:29

Restaurátorům se ve Slavičíně – Divnicích podařil vzácný objev

Nečekaný objev se podařil restaurátorům, kteří obnovují sochu sv. Jana Nepomuckého v místní části Slavičína Divnicích. Památkově chráněné umělecké dílo pochází z roku 1785 a najdete jej jen kousek od vjezdu do místní části.


Restaurátoři při rozebírání skulptury zjistili, že pod úrovní terénu se nachází další pokračování sochy. Takto zakrytý byl zhruba necelý metr z podstavce, socha tedy byla původně výrazně vyšší. „Jedná se o velké překvapení, neboť v současnosti socha působí velmi nenápadným dojmem,“ řekl starosta Tomáš Chmela, který se také věnuje dějinám regionu. Jak se vlastně tohle mohlo stát? „Socha stojí ve svahu u cesty, přičemž po staletí se zde zřejmě splavovala hlína z vyšších poloh, která zanesla spodek soklu tak, že nešel vidět. Paradoxně je díky tomu lépe zachovaný, než kdyby byl odkrytý,“ popsal starosta.

socha sv. Jana Nepomuckého, odkryv soklu (foto, zdroj: město Slavičín)

Památkově chráněné umělecké dílo pochází z roku 1785
(foto, archiv město Slavičín)


Město sochu i s pozemkem před dvěma léty zakoupilo od restituentů, kteří vlastnili dnes již zaniklý zámek a panství Divnice. Jelikož se socha nacházela v havarijním stavu, město přikročilo k její obnově. Slavičín uvolní na kompletní restaurování sochy i s podstavcem přes 170 tisíc korun, přičemž sto tisíc je pokryto dotací Ministerstva kultury ČR. Oprava skulptury bude dokončena ještě tento rok. Sv. Jan Nepomucký je jeden z národních patronů naší země. Byl svatořečen v roce 1729.

 

(tz)

 

 

 

 reklama