Reklama

28. 06. 2022

Dnes má svátek: Lubomír
pondělí, 04 říjen 2021 09:20

Už jste si poseděli na nové lavičce J. M. Trosky? Přečtěte si o ní více...

Ve Valašských Kloboukách byla instalována lavička na počest J. M. Trosky, přezdívaného „český Jules Verne“. Jejím autorem je Richard Rulf, student Akademie Světlá n. Sázavou. Ztvárnění díla odkazuje k Troskovým sci-fi strojům a zároveň nabízí dva USB porty, třeba k dobití mobilu.


Na počátku roku 2016 jsem přišel s představou připomenutí tří významných klobouckých rodáků, jejichž význam dalece přesáhl nejen území našeho regionu či dnešního Zlínského kraje, jsou totiž oceňováni na úrovni republiky či dokonce v části středoevropského prostoru. Jednalo se o architekta Huberta Gessnera a spisovatele Ladislava Mňačka a J. M. Trosku. Nemělo přitom jít o připomenutí „pouhou“ pamětní deskou – třeba na domě, kde se narodili (žádný z těch domů již ostatně nestojí), ale o připomenutí formou uměleckého artefaktu, originální lavičky, díla, které by tyto osobnosti svým způsobem reprezentovalo a zároveň sloužilo – a to nejen k posezení. A jistě hodnotným aspektem celého záměru bylo, že byly v záležitosti návrhů a výroby lavičky osloveny školy se zaměřením na umělecké řemeslo z celé republiky. Tak vznikla v roce 2016 secesně tvarovaná lavička připomínající klobouckou tvorbu Huberta Gessnera, zhotovená studenty Waldorfské školy Příbram, lavička s výhledem na tři architektovy práce. V roce 2019, v roce nedožitých 100. narozenin Ladislava Mňačka, byla realizována lavička, která je poctou tomuto klobouckému rodákovi. Nachází se před městskou knihovnou, v jejímž fondu samozřejmě nalezneme většinu Mňačkovy tvorby, ale především se nachází v místech, kde stával spisovatelův rodný dům: genius loci; lavičku zhotovila škola Ave Art Ostrava. A 26. srpna 2021 byla v areálu Valašskloklobouckého podnikatelského centra slavnostně odhalena lavička na počest J. M. Trosky, přezdívaného „český Jules Verne“. Jejím autorem je Richard Rulf, student Akademie Světlá nad Sázavou. Při posezení na lavičce, odkazující svým ztvárněním k Troskovým sci-fi strojům, zároveň můžete využít dva USB porty – třeba k dobití mobilu.


Lavičky ještě na podzim letošního roku získají plánovaný bonus. Budou na ně umístěny QR kódy, po jejichž načtení se dostanete na webové stránky městského muzea. V případě lavičky Huberta Gessnera vás kód navede na záložku „Hubert Gessner“ s řadou informací o architektově životě a tvorbě, v případě lavičky Ladislava Mňačka na ukázky z knih Smrt si říká Engelchen, Opožděné reportáže a Jak chutná moc a v případě lavičky J. M. Trosky na ukázky z knih Kapitán Nemo a Osada Šňůra.

 Mohu říci, že tyto výrazné a kvalitní artefakty jsou oceňovány jako neobvyklé připomenutí významných klobouckých osobností a že přitahují pozornost nejen místních, ale také návštěvníků města, kteří si je (se na nich) rádi fotografují. Všem, kdo realizaci prvotní myšlenky napomohli, velmi děkuji.

 

Petr Odehnal

 

 

 

 

 reklama