Reklama

25. 06. 2022

Dnes má svátek: Ivan
neděle, 31 říjen 2021 22:56

,,Dušičkové" zamyšlení

Památka zesnulých neboli „Dušičky“ jsou svátky, kdy lidé navštěvují místa odpočinku svých příbuzných, kamarádů a přátel. Snaží se je zvelebit a vyzdobit, jak jen nejlépe to umí. Hroby jsou plné krásných věnců, kytic a světýlek.


Každý vnímá svátek trochu jinak. Já, když jsem byla malá, měla jsem dušičky spojené s návštěvu rodiny. Vždy jsme s rodiči obešli hroby, rozsvítili svíčky, zavzpomínali a pak navštívili příbuzné. Rodiče vždy danou osobu připomněli nějakým zážitkem či historkou. Většinou to byla historka vtipná, a i chvilka, která je jindy spojená se smutkem, byla najednou chvilkou úsměvnou. Jako dítě jsem tento svátek milovala, protože jsem nikdy nezažila, jak moc ztráta milované osoby bolí. Jako dítě si to neuvědomujete. Vlastně často jsem si osobu, ke které jsem se modlila ani nepamatovala nebo se s ní vůbec nepotkala. Byla to vlastně jen taková milá povinnost u hrobu se pomodlit a rozsvítit svíčku. Milovala jsem vůni rozpáleného vosku a záři, která byla vidět široko daleko.


Čím je člověk starší chodí k hrobu s čím dál tím větší láskou, úctou a pokorou. Je to většinou hrob babičky, dědečka, strýčka, tetičky, spolužáka, nejlepšího kamaráda/ky, často i rodičů nebo dokonce i vlastních dětí. Najednou si člověk uvědomí, že nikdo z nás vlastně neví, kdy jeho čas nastane. Z povinnosti se stává krásná chvíle, kdy si v klidu na milovanou osobu zavzpomínáme a poděkujeme za krásné chvilky s ní spojené.


Prosím, najděme si v dnešní uspěchané době čas navštívit hroby a zavzpomínat na své milované častěji než jenom na Dušičky.


Jana Hořáková

 

 

 reklama