Reklama

25. 06. 2022

Dnes má svátek: Ivan
neděle, 07 listopad 2021 11:30

Luhačovice - pokračuje výsadba nových stromů. Pomohou je sázet občané města

Celkem pětašedesát stromů již v letošním roce zasadili v lázeňském městě Luhačovice a jejich další výsadbu zde plánují dál. Akce města „Zasaď si svůj strom“ si zde získává stále více příznivců, touhu zasadit si svůj strom s příběhem mají lidé v Luhačovicích a místních částech čím dál více. „Pokračujeme v již započaté výsadbě stromů, kterou jsme nazvali „Zasaď si svůj strom“. Cílem akce je nejen zlepšení životního prostředí, ale zapojením veřejnosti do sázení stromů a do následné péče o ně dojde ke zvýšení zájmu občanů a jejich dětí o životní prostředí a kvalitní veřejný prostor. Projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí,“ představila akci projektová manažerka cestovního ruchu Jarmila Ďurďová.


Město Luhačovice výsadbu stromů s účastí místních občanů provedlo v tomto roce již dvakrát, ve dvou katastrech. V Luhačovicích tak zkrásněl prostor mezi základní školou a mateřskou školkou o osmnáct sakur, stromy byly také vysazeny na luhačovickém hřbitově, a také v místní části Polichno. „Nyní plánujeme druhou fázi výsadby v Kladné Žilin a Řetechově, kde vysadíme celkem 62 stromů,“ zmínila Jarmila Ďurďová s tím, že v Řetechově na turistické stezce Luhačovickým Zálesím bude vysazeno 16 kusů slivoní, 18 kusů třešní a dvě lípy srdčité. V Kladné Žilín je pak naplánovaná výsadba dvou lip srdčitých, osmi habrů obecných a tři střemchy obecné. K tomu bude v této místní části vysazeno ještě 5 kusů jeřábu sladkoplodého, šest jeřábu černého a dva stromy třešní.

 

Akce města „Zasaď si svůj strom“ si získává stále více příznivců
(foto, zdroj: Město Luhačovice)


„Výsadba proběhne do konce listopadu 2021. Zveme všechny občany k zapojení do této krásné akce. Vezměte své děti, motivujte je k lásce k přírodě a tomu, aby si zasadili svůj strom – mohou o něj pečovat a sledovat, jak strom krásně roste,“
zve Jarmila Ďurďová na akci, která se uskuteční již tuto sobotu 6. listopadu v Kladné Žilín, v lokalitě Výletiště. Další sázení pak proběhne v sobotu za týden, 13.listopadu v Řetechově, konkrétně nad Řetechovem na turistické stezce Luhačovickým Zálesím.

Luhačovice ale se sázením stromů jen tak neustanou. V červnu prudká vichřice poničila téměř 80 procent vzrostlých stromů v ulici Nádražní. Proto chce město Luhačovice do třetí fáze výsadby stromů zahrnout právě tuto lokalitu. K tomu současně účelově zvolila i ulici Zahradní a kolem Sportovního centra Radostova. „Aktuálně jsme ve fází žádosti o dotaci a po schválení ihned upřesníme termín výsadby. Předpokládáme, že se uskuteční na jaro 2022, celkový plánovaný počet stromů je 73 kusů. Do konce roku 2022 tedy celkem zasadíme dalších 136 kusů stromů. Nadále však budeme plánovat novou výsadbu, takže číslo určitě není konečné,“ doplnila manažerka projetu Zasaď si svůj strom.

„V souvislosti s touto akcí, vnímáme velký zájem obyvatel Luhačovic a mohu všechny ujistit, že budeme ve výsadbě pokračovat. Nyní připravujeme novou okrasnou alej z bílých sakur podél řeky v ulici Nádražní u Masarykova sídliště a výsadbu sloupovitých dubů u skateparku v Zahradní čtvrti, bude tedy ještě dost možností zapojit se do obnovy zeleně v našem městě,“
uvedl spokojeně starosta Luhačovic Marian Ležák.


„Lidé nemají problém zaplatit si svůj strom, který pak například společně se svými dětmi zasadí. Stávají se jejich patronem a získají tak možnost sledovat, jak strom roste společně s jejich dětmi,“ přiblížila Jarmila Ďurďová. „Prostřednictvím akce se také podařilo spojit obyvatele města, podnikatele i vedení města, což nás samozřejmě velmi těší,“ připomněla.

 

zdroj: Město Luhačovice

 

 

 reklama