Reklama

25. 06. 2022

Dnes má svátek: Ivan
sobota, 27 listopad 2021 22:07

Marie Vilímková - Advent nabízí spoustu příležitostí, jak jej prožít se svými blízkými

Advent začíná čtyři neděle před slavností Narození Páně. Letos první adventní neděle připadá na poslední víkend v listopadu. Advent je časem příprav na vánoční svátky a pro křesťany také dobou očekávání příchodu Spasitele na svět.


Začátek adventu mám neodmyslitelně spojený s vůní jehličí, které se u nás doma rozvoní v sobotu před první nedělí adventní, když si vyrábíme adventní věnec. Dáváme si na tom opravdu záležet, protože věnec pro nás není jen předvánoční výzdobou, ale stává se středobodem, u kterého rádi trávíme čas. Scházíme se u něj vždy při společném jídle. Každý rok, zas a znovu, žasnu nad tím, jak s každým dalším týdnem přibývá více světla. Světla, které postupně přichází mezi nás a naplňuje nás tím tajemným pokojem a láskou.


Advent nabízí spoustu příležitostí, jak jej příjemně prožít se svými blízkými. Pro inspiraci nemusíme chodit daleko, stačí se držet našich předvánočních tradic a rozvonět své domovy vánočním cukrovím nebo františkem, vyzdobit je adventním věncem, jmelím či barborkou. Kdo má možnost, může využít příležitosti ranních mší rorátních, které začínají ve tmě jen při světle svící. Podvečer nás zase zve k procházkám ulicemi vyzdobeného města.


Prožíváme zvláštní dobu plnou nejistoty a strachu. Uprostřed svých rodin ale můžeme zakoušet pocit pokoje a klidu, přestože venku vládne nečas a prohání se vánice. Třeba i díky tradicím, protože ty jsou pilířem jistoty. Proto každému z nás prospěje na chvíli se zastavit v předvánočním shonu a všemi smysly vnímat krásu kolem.
Přeji Vám všem v klidu a pohodě prožitý adventní čas.


Marie Vilímková

 

 

 

 

reklama