Vytisknout tuto stránku
středa, 12 leden 2022 16:28

Ve Valašských Kloboukách se narodilo nejvíce dětí od roku 1994

Valašskokloboucké rodiny se v roce 2021 rozrostly o 71 potomků. Takový přírůstek novorozených dětí město opravdu dlouho nezaznamenalo. Naposledy byl na narození dětí takto hojný rok 1994, kdy bylo do matriky zapsáno rovněž 71 nových občánků. Oproti předchozímu roku u nás dále stoupl počet cizinců o 32 osob. K 1. lednu nového roku tak ve Valašských Kloboukách žilo 4973 obyvatel, z toho 87 cizinců.

„Valašské Klobouky jsou mladým městem, průměrný věk zdejšího občana je 42 let. Nejmladší lidé žijí ve Smolině, kde věkový průměr dosahuje jen 40,4 roku. Také skutečnost, že se narodilo tolik dětí, je potěšujícím znamením. Přestože je ve městě nedostatek bytů, tak je dobře, že se u nás mladým rodinám líbí a že tu zůstávají. Přejeme si, aby se podobně silné ročníky opakovaly i do budoucna,“ uvedla starostka Eliška Olšáková. Dodala, že například mateřská školka už v poslední době rostoucí zájem o přijetí dětí pociťuje a město chystá projektovou dokumentaci na přístavbu, která zajistí zvýšení její kapacity.

Vítání občánků v roce 2021 (foto: Dan Strnad)

 
Valašské Klobouky měly na přelomu roku 4344 obyvatel, o 15 méně než loni. V místní části Smolina žilo 295 obyvatel, tedy o 2 méně než před rokem. Lipina měla 242 obyvatel, což je o 5 více než loni. Mirošovu přibyli dva obyvatelé, a tak jich zde žije 92.

Mezi novorozenými občánky převažovali chlapci, kterých se narodilo 39. Hned ve dvou rodinách se radovali z dvojčátek. „K nejoblíbenějším dívčím jménům uplynulého roku patřila Rozálie a Eliška, ale znovu se vrátila do výběru i tradiční česká jména jako Anna, Kateřina nebo Anděla. Mezi chlapci se narodilo hned několik Davidů a Matyášů, ale také Jan, Josef, Jindřich, František nebo Vincent,“ přiblížila Eva Fialová, referentka oddělení matriky a evidence obyvatel. Nové občánky přivítala valašskokloboucká radnice na dvou slavnostních zahradních obřadech, na které přijaly pozvání rodiny 53 dětí.

Z pohledu počtu obyvatel pomohla narození vyvážit zesnulé. Z našich řad loni odešlo 63 spoluobčanů, a sice 29 žen a 34 mužů. Jejich průměrný věk činil 73,5 roku. V průběhu loňského roku se dále do města přistěhovalo 83 občanů a 134 se jich odstěhovalo. Změnu bydliště v rámci Valašských Klobouk provedlo 67 občanů.

 

(tz)

 

Valašské cukrářství
... pečené s láskou na Závrší

 

 

 

 reklama