Reklama

28. 05. 2023

Dnes má svátek: Vilém
středa, 16 srpen 2017 08:17

Za 6 týdnů zlikvidováno 200 kusů munice

VRBĚTICE - Za šest týdnů, po které skupina pro ohledání místa činu ve Vrběticích pracuje na ohledání druhého epicentra exploze, zlikvidovali pyrotechnici ve speciálně vytvořené trhací jámě přímo v areálu více než 200 kusů munice, která byla natolik poškozená, že nebyla schopná převozu.


Ohledání skladu číslo 12, kde došlo 3. prosince roku 2014 k explozi, je pro všechny zúčastněné mnohem náročnější a zdlouhavější vzhledem k charakteru exploze a množství nevybuchlé munice, zbraní a úlomků munice, které zde po výbuchu zůstaly. Stanovený stometrový okruh kolem torza muničního skladu prohledávají po jednotlivých sektorech od nejzazšího okraje směrem dovnitř.

 

(foto- archiv PČR)


Zároveň s ohledáním místa činu probíhá plošný pyrotechnický sběr v určených lokalitách jižní části areálu. Zpočátku se na něm kromě policejních pyrotechniků podíleli také policisté ze zásahových jednotek Moravskoslezského a Jihomoravského kraje, od 1. srpna jsou do této činnosti zařazeni místo policistů zásahových jednotek čtyři armádní pyrotechnici pod vedením policejního pyrotechnika.


Práci jim komplikuje velké množství vzrostlých náletových dřevin, které je nutné před pyrotechnickým průzkumem za pomoci hasičů prořezávat a prostor tak zpřístupnit.


,,Kvůli přemnožení zvěře v uzavřeném areálu muničních skladů ve Vlachovicích – Vrběticích, kde je zakázáno lovit, se uskutečnila schůzka velitele zásahu se zástupci jednotlivých dotčených mysliveckých spolků. Velitel zásahu po společné schůzce rozhodl o stanovení 5 míst, tzv. záběhů, které zjednoduší migraci zvěře směrem ven ze střeženého prostoru. V souvislosti s veterinárními opatřeními souvisejícími s výskytem afrického moru prasat nařídil preventivně velitel zásahu zřízení stanoviště pro předání uhynulé zvěře před svozem do kafilerie," uvedla nprap. Monika Kozumplíková, tisková mluvčí zlínské policie .

 

-tz-

 

 


reklama