Reklama

31. 05. 2023

Dnes má svátek: Kamila
středa, 25 září 2019 15:53

V důsledku zanedbání péče uhynulo celkem devět kusů dobytka. Jedna z krav byla březí.

Komisař kriminální policie ze Zlína obvinil dvaapadesátiletého muže z obce poblíž Valašských Klobouk z trestného činu zanedbání péče o zvíře z nedbalosti, protože z hrubé nedbalosti zanedbal péči o zvířata, která vlastní.


V důsledku zanedbání péče uhynulo celkem devět kusů dobytka, a to býčků, jaloviček a krav. V případě prokázání viny a odsouzení hrozí chovateli dobytka až dva roky vězení. Prověřování podezření ze spáchání trestného činu proti životnímu prostředí odstartovalo oznámení pracovníků příslušného úřadu v červenci letošního roku. Ti zkontrolovali chovatele v lednu a v únoru letošního roku. Podezření na zanedbání péče o zvířata potvrdila zdravotní pitva devíti zvířat, která v průběhu zimy zemřela.


,,Veterináři odhalili, že zvířata byla podvyživená, chovatel jim navíc neposkytl přiměřenou ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami, nezabezpečil suché a neznečištěné místo. Nepříznivé klimatické podmínky, náročný terén a nedostatečná výživa vedly u devíti zvířat k vyčerpání tělesných rezerv a k úhynu. Zvířata neměla žádné energetické zásoby v podobě tuku a byla dehydrovaná v důsledku nedostatečného příjmu tekutin. Jedna z uhynulých krav byla březí.  Podezřelý muž porušil veterinární zákon tím, že nesledoval zdravotní stav dobytka a nemocným zvířatům nezabezpečil řádnou veterinární péči. Zákon na ochranu zvířat proti týrání zase porušil tím, že omezoval výživu zvířat včetně napájení a choval je v naprosto nevhodných podmínkách. Jeho nedbalé jednání potom vedlo k úhynu většího množství dobytka. Majitel choval celkem 33 kusů dobytka," uvedla tisková mluvčí zlínské policie Bc. Monika Kozumplíková


Podezřelý muž, který dosud nemá v rejstříku trestů žádný záznam, svoje jednání vysvětloval tím, že v zimě dojde vždy k přirozenému úhynu slabších kusů dobytka a že neměl možnost jinak zabezpečit vhodnější podmínky k chovu.

 

 -tz-
reklama