Reklama

28. 05. 2023

Dnes má svátek: Vilém
pátek, 21 květen 2021 14:55

Cyklista srazil v obci Újezd čtyřleté dítě, nadýchal 1,2 promile alkoholu

Cyklisté patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu a při kolizích mohou být následky velmi vážné, především po střetech s motorovými vozidly. Dopravní nehody s účastí cyklistů se ale často stávají i na cyklostezkách, kde platí stejná pravidla jako na ostatních komunikacích. Proto nabádáme všechny, kdo se na cyklostezkách pohybují k velké obezřetnosti a ohleduplnosti. Od začátku letošního roku naši dopravní policisté v kraji šetřili 76 dopravních nehod s účastí cyklistů.

Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích je cyklista řidič nemotorového vozidla a i pro něj platí zákaz požívání alkoholu před a během jízdy. V letošním roce evidujeme 16 nehod, kdy byli cyklisté opilí. ,,Opilý čtyřiapadesátiletý cyklista například srazil čtyřleté dítě, které mu náhle vběhlo do jízdní dráhy v obci Újezd. Cyklista při dechové zkoušce nadýchal 1,2 promile alkoholu. Dítě vyvázlo s lehkým zraněním," uvedla tisková mluvčí zlínské policie mjr. Mgr. Lenka Javorková.  Čtyři promile v dechu měl v dopoledních hodinách jedenapadesátiletý cyklista, který havaroval na silnici II. třídy v Hošťálkové. Ten při nájezdu ze silnice na chodník zachytil pedálem o obrubník a havaroval do vozovky. S lehkým zraněním ho odvezla rychlá záchranná služba do nemocnice.

,,Od začátku roku evidujeme 76 dopravních nehod s účastí cyklistů, z nichž byly v 25 případech účastníky ženy a v 51 případech muži. Cyklisté při nehodách utrpěli 4 těžké zranění a 57 lehkých. Celkem 16 cyklistů bylo při nehodách pod vlivem alkoholu. Dalších 76 cyklistů jsme od začátku roku přistihli při silničních kontrolách pod vlivem alkoholu," dodala mluvčí.

Cyklista je účastníkem silničního provozu, a to jako řidič nemotorového vozidla a proto musí znát v potřebné míře pravidla silničního provozu a při jízdě po silnici nebo po stezce pro cyklisty se jimi řídit. Rovněž pro něj platí základní pravidla pro pohyb v dopravě, a sice ohleduplnost a opatrnost. Dalšími pravidly pro cyklisty jsou například: při jízdě na kole nesmí cyklista vést ruční vozík ani psa na vodítku. Pokud je v blízkosti silnice stezka pro cyklisty, pak ji cyklista musí použít. Předtím, než se rozhodneme vjet na cyklostezku, doporučujeme se podívat na dopravní značku, abychom věděli, o jaký typ stezky se jedná, jak se na ní máme pohybovat a jaké skupiny účastníků tam můžeme potkat.

ilustrační foto


Jestliže jede cyklista po oddělené stezce pro chodce a cyklisty, pak musí jet pouze v pruhu určeném pro cyklisty a nesmí ohrozit chodce jdoucí po stezce. Pokud je cyklostezka smíšená, tak platí pravidlo, že cyklista nesmí ohrozit chodce a stejně tak chodec nesmí ohrozit cyklistu, obě skupiny účastníků jsou teda zcela rovnoprávné a musí se vzájemně respektovat. A v případě, že se jedná stezku pro cyklisty, tak ta je primárně vyhrazena cyklistům. Cyklista také musí myslet na to, aby měl své jízdní kolo řádně vybaveno, tak by měl zajištěnou bezpečnost jízdy v případě snížené viditelnosti, aby nejen viděl na cestu, ale byl také řádně vidět.

 
(tz)