Reklama

31. 05. 2023

Dnes má svátek: Kamila
pondělí, 10 leden 2022 12:41

Nejčastěji řidiči vloni bourali již tradičně v pátek

V loňském roce mírně narost celkový počet dopravních nehod a bohužel radikálně vzrostl i počet osob, které při nich utrpěly zranění neslučitelná se životem. Nižší je ale počet řidičů, kteří zavinili dopravní nehodu pod vlivem návykových látek. Ostražitější jsou také chodci, počet srážek s nimi se rapidně snížil a menší je také počet zraněných.

dopravní nehody na Zlínsku 2021 (foto: HZS)

 
V roce 2021 řešili dopravní policisté na Zlínsku celkem 1573 dopravních nehod, což je o 155 dopravních nehod více než v roce 2020. Zemřelo při nich 9 osob, což je oproti roku 2020, kdy zemřely 3 osoby, značný nárůst. Těžké zranění potom utrpělo 30 (předloni 38) a lehké zranění 318 (předloni 358) osob. Nejčastěji řidiči vloni bourali již tradičně v pátek, a to 278 krát, nejostražitější byli v sobotu (185) a v neděli (161). K tragickým dopravním nehodám policisté nevyjížděli pouze v neděli a v pondělí. Na železničních přejezdech došlo k 7 dopravním nehodám, což je o jednu méně než předloni. Jeden člověk při nich zemřel (předloni žádný) a dva byli lehce zraněni (předloni 1).

dopravní nehody na Zlínsku 2021 (foto:  HZS)


,,Požití alkoholu za volantem u viníků dopravních nehod evidujeme v mnohem menším měřítku než předloni. V roce 2021 zavinilo dopravní nehodu celkem 62 opilých řidičů, což je o 27 méně než v roce předloňském, menší je i počet řidičů, kteří zavinili nehodu pod vlivem drog (vloni 3, předloni 5). Počet řidičů, kteří nadýchali více než 1,5 promile alkoholu, se snížil z 66 na 39,"
uvedla por. Bc. Monika Kozumplíková, tisková mluvčí zlínské policie.

Chodci na Zlínsku jsou čím dál ukázněnější. V loňském roce se opět snížil počet srážek s chodci, a to z 51 případů na 39 případů (z toho 13 dětí). Tři dospělí chodci zemřeli (vloni žádný), 5 (předloni 8) z nich utrpělo těžké zranění a 31 (předloni 40) chodců utrpělo při srážce zranění lehké. 7 (vloni 15) z těchto nehod zavinili sami chodci, u 6 se jednalo o děti.

dopravní nehody na Zlínsku 2021 (foto:  HZS)

Za loňský rok značně přibylo srážek se zvěří, číslo se zvedlo z 304 na 453. Naštěstí při nich žádný z účastníků neutrpěl žádné zranění. Nesprávný způsob jízdy stál za celkem 735 (předloni 711) nehodami, druhou příčinou zavinění dopravních nehod motorových vozidel je nepřiměřená rychlost (157 nehod) a na třetím místě stojí nedání přednosti v jízdě (126 nehod).

dopravní nehody na Zlínsku 2021 (foto:  HZS)

,,Policejní preventisté společně s dopravními policisty, policisty jednotlivých obvodních oddělení a s pracovníky Besip realizují v průběhu celého roku nespočet dopravních akcí zaměřených na konkrétní skupiny účastníků silničního provozu. Věříme, že ke snížení jednotlivých ukazatelů přispívají také celorepublikové projekty zaměřené na chodce i řidiče motorových i nemotorových vozidel, např. „Zebra se za Tebe nerozhlédne“ nebo „Řídím, piju nealko pivo“. Cílem tohoto působení je jednak eliminovat počet dopravních přestupků a dopravních nehod, ale zejména zvýšit povědomí všech účastníků silničního provozu o bezpečném pohybu na silnici," dodala tisková mluvčí.

 

(tz)

Valašské cukrářství
... pečené s láskou na Závrší

 

 

 

 reklama