Reklama

01. 10. 2020

Dnes má svátek: Igor
Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 44
pondělí, 18 listopad 2013 23:00

Svaťa Božák, 1. český závodník, který pokořil RAAM- 4 800 km s převýšením 32000 metrů za 10 dní 15 hodin a 41 minut.

Dělám podruhé v krátké době rozhovor s cyklistou, který si plnil svůj sportovní sen na americkém kontinentu. Tím dalším je opět borec z Valašska, tentokrát Svaťa Božák z Tylovic u Rožnova pod Radhoštěm.

 
Musím se přiznat, že ještě nedávno mně jméno Svaťa Božák říkalo pouze to, že je to cyklista a že jezdí vytrvalostní cyklistiku. A moc jsem to neřešil. Pak jsem měl možnost shlédnout film o jeho účasti na závodě RACE ACROSS AMERIKARA (nejdelší a nejtěžší silniční ultramaraton na světě 4818km nonstop) a byl jsem nadšený. Zcela spontánně jsem mu pak poslal žádost o rozhovor pro Naše Valašsko.info a byl jsem velice rád, že souhlasil. Tak pojďme a podívejme se trošku blíže na jeho sportovní činnost a vše co s tím souvisí.


1. Dobrý den Svaťo. Nejprve bych Tě požádal o krátké představení.
Jsem sportovec z Beskyd a věnuji se vytrvalostní cyklistice. Šťastně ženatý se svou manželkou Lenkou a mám dvě krásné děti Karolínu a Ondru. V Rožnově jsme si postavili svépomocí domeček. Nejsem profesionální cyklista. Normálně chodím do práce.2. K absolvování takového závodu jako je RAAM se člověk musí propracovat postupně. Jaká to byla cesta?
Věnoval jsem se 24hodinovým závodům, ale pořád mi to bylo málo a tak jsem začal jezdit silniční ultramaratony. Ultramaraton je distanční časovka o vzdálenosti delší 1000 kilometrů nonstop. Do času závodu se počítá doba na stravu a odpočinek. RAAM byl zprvu pro mě závod pro šílence a když jsem viděl poprvé video o tomto závodu, ani by mě nenapadlo, že se jej někdy zúčastním. S postupem času mě začal lákat čím dál víc. Na RAAM se ale musí člověk nominovat. Já jsem získal nominaci celkem šestkrát. Tato má platnost 3 roky a každou další se o rok prodlužuje. Pokud však jednou RAAM úspěšně dokončíte, nominaci získáváte už navždy.


3. Důkladná musí být organizační příprava. Co všechno musíš zajistit, abys mohl být na startu?
Vše jsem si zařizoval úplně sám. Zamluvit auta, ubytování, jakýsi plán pobytu, letenky..... Mail a telefon byly jediné dostupné prostředky na dálku. Vše se nějak zvládlo. Je třeba důkladně rozmyslet, co je třeba vést z domu a co se dá dokoupit v USA. Váhový limit zavazadel je nekompromisní. Samozřejmě největší limit jsou finance.


4. A pak je tady fyzická příprava. Jak trénuješ? Naježděné kilometry za den, měsíc či rok, to musí být velká čísla. A Tvoje maximum ujetých km v jednom zátahu?
Příprava je opravdu svědomitá. V zimě stovky hodin na trenažeru. Abych simuloval teplotu pouště, snažil jsem se přitopit si přímotopem aspoň na 40°C. A když už se dá jezdit venku, tak samozřejmě tvrdé tréninky na kole. Za každého počasí a opravdu dlouho. Běžně jezdím z Rožnova na Praděd na otočku. Velmi rád také trénuju v Hostýnských vrších. Kopce miluju. Na jeden zátah bez spánku jsem dal 1188kilometrů s převýšení více jak 14 000m beze spánku. Byl to závod okolo Slovinska.


5. A pojďme k samotnému závodu. Jak bys co nejvýstižněji charakterizoval absolvovaný RAAM?
Peklo na zemi. 4800kilometrů po amerických cestách, na nekvalitním asfaltu. 2 dny jízdy v bočním protivětru. Něco, co normálně nemůžete zažít. Stovky hodin na kole, spánková deprivace, velká únava. Vedro, zima, vítr, noc, den a minimum spánku a také stres z nevyspání. Více jak milionkrát jsem otočil klikami. Celkově jsem za celou dobu naspal méně jak 27hodin. Denně vypil průměrně 14litrů tekutin. Zároveň je to úžasný zážitek a pro mě pokoření životní a sportovní mety. To co člověk zažije na RAAMu jej změní. Pohled na běžný život, běžné problémy a vůbec na vše.


6. Když jsem sledoval film z tohoto závodu, viděl jsem i pláč. Byl to už ten nejhorší stav nebo je ještě něco horšího? Dá se to vůbec říct která část závodu nebo co vůbec je na závodu to nejtěžší a nejkritičtější?
Emoce jsou součástí tohoto sportu. Slzy, smích, bolest, stres ale také radost a euforie. To všechno je ultramaraton. Skvělé chvíle plné síly a nadšení střídají neskutečné deprese a chvílemi pocity bezmoci a vyčerpání. Pokud má ale kolem sebe lidí, kteří rozumí tomu proč a pomáhají Ti na trase dojet do cíle, je to velká výhoda.


7. Zažil jsi ve své kariéře něco horšího?
Určitě je to jízda tzv. nadoraz, ale ono to zase svým způsobem musí být i krásné. Obzvláště po takovém výsledku, který jsi dokázal. Zažil jsem již hodně závodů, kdy jsem si myslel, že už to dál nejde. RAAM mi ale ukázal, že to byl velmi slabý odvar toho, co člověk může dokázat proto, abych dojel úspěšně do cíle. Samozřejmě to je satisfakce za ty roky dřiny a odříkání. Každopádně toho nelituji a jsem rád, že jsem RAAM úspěšně dokončil.

 

8. Kolikrát za závod jsi byl na pokraji sil a uvažoval o odstoupení? Co Tě přinutilo pokračovat?
Měl jsem hodně krizí, ale na RAAM jsem odjížděl s tím, že závod musím dojet v limitu. Žádná jiná varianta nebyla. Měl jsem určitou zodpovědnost pro rodinu, sponzory a lidi, kteří mi věřili.


9. Která část těla je po takovém závodě v nejhorším stavu a jak dlouho se dáváš dohromady?
Psychika. To co jsem zažil, bylo opravdu za hranicí běžného života. Tělo dokáže dělat to, co mu řekne hlava.


10. Extremní zátěže se nedají zvládat bez perfektního zdravotního stavu. Co lékařské kontroly, dodržování životosprávy – to se asi nedá podcenit? Jak dlouho se to dá zvládat, kde jsou Tvoje hranice?
Samozřejmě jsem nic nepodcenil a chtěl být fit. Takže vyšetření srdce, sportovní zátěžové testy a vše co by mohlo byt ohroženo. Každopádně je to extrém a nikdy nevíš, co se může stát. Myslím si, že pokud člověk na sebe dbá tak to jde. Každopádně to chce následně regeneraci a odpočinek. Hranice má každý tam, kde dokáže odhodlaně jít za svou výzvou.


11. Zajímavé mohou být i některé další údaje, jako náklady na závod RAAM, vybavení a značka či cena kola,jak často a co jíš a piješ, jak se vyrovnáváš s nedostatkem spánku, jak je to s váhou po závodě, .........? Je možné si dát třeba pivo nebo trošku slivovice?
Náklady převyšují milión korun. Díky kurzu dolaru jsem se dostal do finančního deficitu více jak 200 000kč, které jsem si šel po RAAMu půjčit do banky. Vybavení je samozřejmě dost důležité. Především je dost podstatné mít kvalitní kolo, které bude lehké. Já jezdím značku Cinelli. Na RAAM jsem měl poskládaná 2 totožná kola, aby v případě problému nemusel vzdát kvůli technice. Vše jsem však odjel pouze na jednom a kromě defektů a jedné výměny řetězu bylo vše v pohodě.

Při závodu piju a jím pořád. Tým ví a sleduje časové intervaly jídla a tak se o to nemusím starat. Prostě mě dojede doprovodný vůz, stáhne se okno, kde se objeví ruka držící jídlo. Já si ho za jízdy vezmu. Šlapu a přitom jím a piju. Jednou za den si dávám teplé jídlo. Strava musí být rozmanitá a výživná, takže všechno, co jím v běžném životě.

Se spánkem je to opravdu težké, protože toto nejde natrénovat. Když však jedu závod, přepínám se do nějakého režimu, kdy se snažím spát minimálně. Pokud člověk správně jí, neměl by moc zhubnout. Já po závodě ještě necelé kilo přibral, ale byla to voda, která se shromáždila ve svalech. Jsou to otoky, které jsou běžné. Dokonce se noha zvětší až o 2 čísla. Běžně si závodníci při těchto problémech uříznou špičku na tretře, aby vůbec mohli pokračovat. Já vozím větší tretry. Během závodu je alkohol striktně zakázán a při porušení zákazu je nekompromisní diskvalifikace.


12. Jezdíš v kuse a sám i několik set km. Na co myslíš nebo co děláš? Přemýšlíš, zpíváš si, nadáváš, sleduješ okolí?
Napsal jsi to úplně přesně. Dělám všechno proto, abych zaměstnal mozek a nemyslel na nekončící šlapání. Tým mi také říká vtipy, čte mi podpůrné smsky od fanoušků a také třeba i zpívá. Někdy je to celkem zábava.


13. Jaké jsou při závodě vztahy mezi závodníky? Dá se při potížích spoléhat i na pomoc soupeře? Máš tam kamarády?
Na těchto závodech jde rivalita stranou. Lidé z doprovodných týnů si navzájem pomáhají. Závodníci se povzbuzují a zdraví za jízdy. Po závodě se potkávají a vypráví si zážitky a pocity. Tady vyhrává každý, kdo dojede do cíle.


14. Režim při závodě je krutý. A to i pro tvůj doprovodný tým. Je tam místo i pro srandu? A co si pak dopřejete po závodě a jak odpočíváte?
Sranda samozřejmě patří k věci. Tým i já se snažíme udržovat dobrou náladu, i když to není vždycky jednoduché. Po závodech zpravidla co nejdříve odjíždíme domů. Odpočívá každý až doma se svou rodinou.


15. RAAM je asi zatím Tvým sportovním vrcholem. Ale povědomě cítím, že vyhrát takový závod jako první Čech musí být také lákavé. Pokusíš se o to? Znáš cestu, která Tě k tomu dovede?
Pokud bych se na RAAM vrátil, samozřejmě bych se rád popasoval s těmi nejlepšími. Je to pro mě velká výzva. Vše ale záleží na tom, zda seženu finance. To je v dnešní době dost velký problém. Pokud bych se do Kalifornie na start vrátil, mám jednu velkou výhodu: Zažil jsem RAAM a už vím, co to obnáší.


16. Mimo absolvování RAMU jsi jistě dosáhl řady dalších úspěchů. Kterého z nich si nejvíce ceníš nebo Ti udělal největší radost?
Cením všech výsledků, které jsem doposud zajel. Ať už je to tradiční závod okolo Slovinska, kterého se zúčastňuji pravidelně již 4roky a stále vylepšuji své skóre. Dále 3.místo na MS světa v ultramaratonu Glocknerman a také 6.místo na ultramaratonu ololo Rakouska, který měří 2165kilometrů a má brutální převýšení více na 28 000metrů a jede se prakticky stále v kopcích. RAAM je samozřejmě pro mě to nej, které mám a velmi si tohoto úspěchu vážím.


17. Jaké jsou Tvoje další výzvy, třeba i v jiných sportech?
Na jiné sporty momentálně nemám čas.


18. Tvoje závody, tréninková zátěž a k tomu běžné starosti v práci a rodině, to vše je určitě velmi náročné. Co Ti nejvíce pomáhá, co Tě motivuje, „čo Ťa drží nad vodou"?
Je to hlavně má manželka děti a taky nebližší rodina a přátelé. Ti mě motivují a pomáhají mi. Jsem rád také, že mi můj zaměstnavatel toleruje mé závody a když potřebuji, vyjde mi vstříc .


19. Čím je pro Tebe jízda na kole a co bys vzkázal nebo poradil těm, kteří by Tě chtěli následovat?
Kolo mě baví a je můj koníček, každopádně mě neživí. Chodím do práce, platím hypotéku a starám se o rodinku. Vidím, jak mi děti rostou a to je pro mě priorita. A co bych doporučil následovníkům? Jít si svou cestou, dávat si vyšší cíle a nebát se taky trošku riskovat. To není jen ve sportu, ale i v životě.


20. Jak nejraději odpočíváš?
S rodinkou. A je mi celkem jedno kde.


21. Kolo Ti zabere velké množství času. Jak to vynahrazuješ rodině? „Nakazil" jsi někoho z rodiny závislostí na kole?
To je pravda. V dnešní době, kdy člověk stále něco nestíhá, snažím se využít každou volnou chvíli. Na kole jezdíme všichni, ale jen rekreačně. Rodinný výlet na kole je super. Někdy se projedu s dcerou Karolínou. Není to však trénink, spíš radost z pohybu.


22. Až budeš muset s kolem skončit, pak je otázka, jak zareaguje Tvoje tělo zvyklé na takové zátěže. A možná ho budeš muset „trápit" nebo léčit jiným sportem. Co to bude?
Tohle teď neřeším. Žiju přítomností.


23. Jaké je Tvoje životní krédo?
Každý dokáže to, co mu hlava poručí.


24. Co bys vzkázal čtenářům Našeho Valašska?
Sportujte! Je jedno jak, ale určitě pohyb vždy prospívá a dodává pozitivní energii v jakémkoliv věku.

A tím náš rozhovor končí. Otázky jsou odpovězeny a já jenom doufám, že tento rozhovor byl pro Vás zajímavý. A pokud by někoho natolik inspiroval, že se pokusí Sváťu v jeho tvrdé dřině následovat, pak to bude jen dobře. Na závěr děkuji Svaťovi Božákovi za ochotu a přeji mu, aby se mu podařilo zajistit vše potřebné pro další start na závodu RAAM a tam všem ukázat, že borci z valašských kopců patří mezi Ty nejlepší.

FOTO:
RAAM 2012 – Start
RAAM 2012  1.den
RAAM 2012  2.den
RAAM 2012  3.den
RAAM 2012  4.den
RAAM 2012  5.den
RAAM 2012  6.den
RAAM 2012  7.den
RAAM 2012  8.den
RAAM 2012  9.den
RAAM 2012-  10. den - CÍL


Připravil: Slávek Floreš SD, www.nasevalassko.info

Sdílet