Reklama

02. 07. 2020

Dnes má svátek: Patricie
Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 44
středa, 07 červenec 2010 02:00

Rozhovor s Terezií Kašparovskou – moderátorkou televize PRIMA

Stále se pro Vás, pro návštěvníky informačního serveru www.nasevalassko.info, snažíme zprostředkovávat kvalitní informace, mezi které patří také krátké rozhovory se zajímavými lidmi.

Tentokrát pro Vás máme opravdovou lahůdku. Podařilo se nám získat odpovědi na naše otázky od brumovské rodačky Terezie Kašparovské, rozené Tománkové, která pracuje jako moderátorka zpravodajství televize PRIMA.
Oproti předešlým rozhovorům zavádíme nyní malou změnu a dáváme možnost položit otázky i lidem, kteří mají k dotazované osobě nějaký vztah. Dnes jsme tuto možnost dali pani Janě Zábelové a její dotazy jsou uvedeny pod č. 8, 9 a 10.


1. Dobrý den paní Kašparovská, první otázka je vždy zaměřena na krátké představení hosta. Prosím tedy alespoň o základní údaje.
Jmenuji se Terezie Kašparovská, bude mi 32 let, pracuji jako moderátorka zpravodajství TV Prima. Jsem vdaná, s manželem vychováváme naši čtyřletou dceru Emu. V Praze pracuji devět let a na Valašsko se vracím, jak mi čas a práce dovolí a to moc ráda.


2. Děti si vždy plánují čím budou. Jak to bylo u Vás?
 Chtěla jsem být učitelkou a to jednoznačně.


3. Máte velmi atraktivní povolání. Jaká k němu byla cesta?
Poměrně nejednoznačná. Klikatá a na vždy úplně pohodlná. Dostala jsem se k němu od úplného začátku – nejdřív jsem pracovala jako regionální zpravodajka (takzvaný krajánek), pak jako politická reportérka a moderátorka regionálních zpráv. Až po několika letech mi vedení televize nabídlo, abych se zúčastnila konkurzu na moderátorku hlavních zpráv. A vyšlo to.


4. Jste z malého města. Televizní začátky v Praze určitě nebyly nejlehčí. Jak se k Vám tehdy chovali zkušení televizní spolupracovníci a kdo Vám nejvíce pomohl?
Kolegové byli a jsou přátelští, většinou všichni táhneme za jeden provaz. Obtížnost prosazení není nijak limitována tím, zda jste či nejste z malého města. Větším problémem jsou třeba malé ambice či malé sebevědomí.


5. Vaše televizní kariéra je dlouhodobě spjata s PRIMOU. Dostala jste někdy nabídku od jiné televize?
Ano, ale žádná nestála za to, měnit něco, co mám ráda. Český televizní trh je malý píseček. A nechtěla jsem skončit jako kolegové novináři, kteří už všude byli, někdy i dvakrát, a neměli už kam jít.


6. S Vaším kolegou Jiřím Chumem jste velmi příjemná a kvalitní moderátorská dvojice. Nevadí Vám, že moderátoři z TV PRIMA se neprosazují v různých anketách tak, jako Vaši kolegové z jiných televizí?
Upřímně, nemrzí. Snažím se dělat svou práci, jak nejlépe umím, a hodně záleží na televizi, jak moc chce své lidi tlačit tímto směrem.  Prima nechce.


7. Neláká Vás zkusit moderování nějakých zábavných pořadů nebo např. práce v rozhlase?
 Nebráním se tomu, jisté zkušenosti tohoto typu mám. Pravda je, že jsem v Primě devět let a že se k výzvám stavím čelem. Ale vybírám si.


8. Co musí známá osobnost dělat, aby nebyla vláčena bulvárem? Vám se to stále daří.
Nejsem pro bulvár zajímavá – nerozvádím se, po nocích nerandím s milenci, nemám žádnou zajímavou nemoc a naštěstí ani dcera ne. Tak co se mnou v bulváru? Psát o tom, že jsem šťastná s manželem, dcera je normální, kdo by to chtěl číst?


9. Star Dance. Šla byste do toho? Na Valachoch, a myslím, že nejen tam, máte určitě fandů dost. A navíc, k Valachom tanec patří.
Pokud bych dostala takovou nabídku, byla by to výzva. A navíc bych si vyzkoušela, jestli nejsem úplné poleno.


10. Svým způsobem jste zapojena i do politického dění. Jak vzpomínáte na práci zpravodajky z Parlamentu ČR, a neláká Vás politická kariéra?
 Politická kariéra mě v současné době neláká vůbec, ale na práci parlamentní zpravodajsky vzpomínám moc ráda. Měla jsem ji ráda a podřizovala jsem jí spoustu věcí. Někdy se přistihnu, že mi chybí…

11. Když jsem byl na vojně a promluvil jsem tam mezi vojáky z Čech valašsky, tak řadě věcí nerozuměli. Stává se Vám někdy, že promluvíte „po našem“ a vyvolá to nějakou odezvu?
Nemluvím „čistě“ valašsky, upřímně, to jsem si při své práci nikdy nemohla dovolit. A když slyším nějaké „vtipné“ narážky na naše nářečí, ráda doporučím Pražákům, aby si poslechli sami sebe. Tady žádné podobné perly jako „sejra“ nebo „vopruz“ neslyšíte.  Dokonce jsem od jednoho chlapečka na hřišti slyšela „pejsek“. Když jsem pochopila, že ale myslí „písek“, srdečně jsem se zasmála. Ema ze školky přinese různá slova, důsledně ji opravujeme s tím, že by jí v Bylnici a Brumově nikdo nerozuměl.


12. Jak často se dostáváte domů na Valašsko? Už jste okoštovala, jaků trnkovů děda letos napálil?
Každý rok ji koštuju, ale jen decentně a jezdím tak často, jak mi dovolí čas a pracovní rozpis. Tak jednou do měsíce.


13. Pokuste se nějak vyjádřit svůj vztah k místu svého mládí, Brumovu-Bylnici? Máte tam nějaká nejoblíbenější místa? Vzpomenete si někdy na nějaké dětské „lotrovinky“, které jste s kamarády provedli?
Je to pro mě prostě místo, kde jsem vyrostla, kde žije naprostá většina mé rodiny, mám tady své kořeny a jsem tady doma. Miluju „Rybníky“ a sídliště Rozkvět, kde jsme bydleli do mých patnácti let. Všechny lotrovinky, moc jich ale nebylo, se pojí s tímto místem a okolím. Třeba jsme chodili dělat výzkumné výpravy do Katrmajerova mlýna, kde v té době bydlely jedině myši.


14. Chodíte tam na třídní srazy? Pamatujete si ještě některé své kantory?
Na všechny své učitele si pochopitelně vzpomínám (zase tak stará nejsem )


15. Někde jsem četl, že Vaším největším úspěchem je dcera Ema. Je sice ještě malá a milá, ale dokáže Vás už i pěkně vytočit? Pokud ano, dostane pak, jak se na Valašsku říká, „na prdel“?
Málokdy. Ona je moc hodná holčička, i když někdy tvrdohlavá a jak říká můj muž, po mamince umanutá. Hodně proto doma s Emou diskutujeme. Valašské „na prdel“ by ty diskuze někdy zkrátilo, to je asi pravda. Ale možná není nikdy pozdě jít touto cestou.


16. Malá Ema určitě ráda jede do Bylnice za dědou a babičkou. Na co se tam nejvíce těší?
Asi právě na babičku a dědu. A taky na milovanou tetu Lucku. A na zbytek rodiny. A taky se v létě těší na koupaliště, v zimně na bruslení, na houby, na zahradě, na grilování na zahradě,… je toho hodně, má to tady prostě ráda.


17. Jak se líbí na Valašsku manželovi? Už jste ho potrápila výšlapem na Holý vrch či na slovenský Vršatec?
On je sám Valach. Pochází ze Vsetína, i když tady je to pro něj přeci jenom exotika  a když četl vaše otázky, řekl, že chce jít na Holý vrch a proč tam ještě nebyl… sám si o to řekl, horal…


18. Jste mladá, máte pěkné ale náročné povolání, pracujete s informacemi, které dokumentují nejen věci a události příjemné, ale také ukazují na katastrofy a lidská neštěstí. Ovlivňují tyto skutečnosti a zkušenosti Váš pohled na život? Co je pro Vás v životě nejdůležitější?
 Abych se mohla s dobrým pocitem ohlídnou za sebe a zároveň se dívat před sebe. A taky zdraví a spokojenost mé rodiny. Pak už jsou to maličkosti, které závisí na spoustě okolností a člověk se je musí stále snažit ovlivňovat.

19. Váš vzkaz návštěvníkům našeho informačního portálu.
Užívejte si krásného léta a dávejte na sebe pozor. Za sebe slibuji, že se pokusím být poslem dobrých zpráv.

Tak to byla poslední odpověď paní Terezie Kašparovské. Jsme rádi, že jsme Vám alespoň tímto způsobem mohli přiblížit osobnost naší rodačky, která se tak výrazně prosadila v jednom z nejvýznamnějších médií.
Děkujeme jí za ochotu a přejeme jí i nadále jen vše dobré.


Slávek Floreš, www.nasevalassko.info