Reklama

01. 07. 2020

Dnes má svátek: Jaroslava
neděle, 28 září 2014 21:45

Michal z Valašských Klobouk je po transplantaci kostní dřeně a děkuje za velkou podporu

Nebylo snad člověka na Valašsku, který nezaregistroval výzvu ,,Hledáme dárce kostní dřeně pro Michala". Akci iniciovala Nadace pro transplantaci dřeně. Počet přihlášených do registru předčil veškerá očekávání organizátorů.


Ve Valašských Kloboukách se do registru přihlásilo 140 dárců. Článek na Našem Valašsku ,,lajklo,, 334 lidi, což opravdu svědčí o velké podpoře tohoto projektu a velké podpoře pro Michala.

Jednou večer jsem brouzdal na netu a najednou se u článku týkajícího se tématu kostní dřeně objevilo jméno Michal Č. Říkal jsem si ,,je to ten Michal? není to ten Michal?" Vše nasvědčovalo, že je. Po chvilce ,,pátrání" jsem se dozvěděl, že je to on a že  Michala čeká velký den, kdy přijme od neznámého dárce kostní dřeň a začne mu nový život. Poslal jsem mu tedy zprávu, že mu držím palce. Neuplynula ani minuta a už jsem měl odpověď. Popravdě, měl jsem obavu, abych ho nerušil, neotravoval, ale ujistil mě, že neotravuju, že to je v pohodě. Michal má dnes 28.9.2014 pár dní po transplantaci a já ho požádal o krátký rozhovor. Ochotně na rozhovor kývl, což bylo opravdu potěšující a doufám, že Vám rozhovor udělá radost tak jak Michalovi.


1. Tak Michale trošku se nám představ.
Jmenuju se Michal, je mi 26let a pocházím z Valašských Klobouk, kde jsem žil do asi 20let. Nyní žiju a pracuju ve Zlíně jako obchodní zástupce. Mám rád dobré jídlo, procházky v přírodě, rodinu a přátele, žiju rád světem Rallye a motorismu. Co se týká vlastností, jsem extrovert, přátelský, někdy až moc, mám rád dobrou náladu a legraci a co se týká Valašska mám rád frgály a slivovici.


2. Michale, jaký byl tvůj první pocit, když ses dozvěděl že jsi nemocen.
Bylo to pro mě zdrcující, pamatuji si to jako bych to slyšel právě teď. V daný moment jsem samozřejmě hned nepochopil, co to znamená mít leukémii .Dost mě to posadilo do křesla a napadalo mě, že se museli určitě splést. Tohle byla nejhorší zpráva za celý můj život.


3. Transplantace kostní dřeně, pro tebe velký den. Co to obnaší, přímo ta transplantace samotná a zajímalo tě kdo je dárcem?
V celém průběhu nemoci je transplantace kostní dřeně snad nejjednodušší věc, kterou jsem zažil. V podstatě do vás přes kanylu vykape jeden balíček světlé červené kapaliny a je to. Co je, ale moc důležité, dojít až k samotné transplantaci, tzn. najít vhodného dárce a projít chemoterapiemi, zvládnout komplikace jak tělesné, tak duševní. Po transplantaci je důležité zvládnout další léčbu. Co se mě týká, nejtěžší je psychika na izolaci v transplantační místnosti, kde při dobrém průběhu strávíte asi měsíc bez přímého kontaktu s lidmi. Jinak dárce je nakonec mladý muž z Německa.


4. Ležel jsem jedenkrát v nemocnici a jelikož mám syndrom bílého pláště, měl jsem neustále tlak 160 /100 a tep 120, jen ve chvilkách, když jsem videl pěknů zdravotní sestřičku v minisukni mně bylo líp. Jak je to u tebe. Je něco co ti zpříjemňuje pobyt v nemocnici? Zažils něco úsměvného?
Sestřičky určitě ano, je tady super parta holek( moc šikovných), kterých si moc a moc vážím za celý přístup a péči. Jinak fantastický přístup ošetřujících lékařů. Je pravda, že i v tomhle prostředí zažijete spoustu legrace. Pokud to šlo, držel jsem co nejvíce dobré nálady jak s lidma na pokoji, tak se sestřičkama i doktorama. Já jsem poznal pána, který začal každou historku tím, že v ní pozabíjel 4 lidi hned na startu, dva alkoholem a dva rakovinou. Ale potkal jsem tady úžasné lidi, pro mě velké přátele a bojovníky, byť jeden z mých blízkých už mezi námi teď není. Ale legraci jsme určitě užili všichni moc...


5. Podpora. Co bys vzkázal lidem, kteří tě jakkoliv podporují?
Že bez nich bych tady už nebyl. Když vidím celou podporu, tolik zájmu a starosti, často mi tečou slzy. Bere mi to dech. Mám Vás všechny moc a moc rád a každého zvlášť si neuvěřitelně vážím a děkuji. Rád bych vyjádřil víc, ale slovy to nejde......když je mi nejhůř, jste to VY, co mě držíte na nohách. Díky tomu, že vidím celou léčbu z pohledu pacienta, chci tyto zkušenosti nějak využít a podpořit ostatní nemocné. Proto jsme s přáteli založili spolek Cesta k životu, který si klade za cíl dlouhodobě informovat veřejnost o dárcovství krve a kostní dřeně, přiblížit lidem co to všechno obnáší a jak mohou pomoci.


6. Vím, že máš jedno velké přání, na co se moc těšíš, řekneš to našim čtenářům?
Těším se na Valašský Mikulášský jarmek, kde rád potkám spousty z Vás a užiju si celou tu sváteční atmosféru. Dám si pořádnou porci kyselice a zabíjačky. Jsem rád, že jsem mohl mít tu čest a odpovědět na dotazy a výjadřit Vám můj vděk a úctu a své pocity.


Michale, díky moc za rozhovor.
Přeju ti hodně zdravíčka a doufám, že ti mohu popřát aj za všechny, kteří si budou číst tento rozhovor.
Stanislav Floreš- Naše Valašsko info