Reklama

01. 08. 2021

Dnes má svátek: Oskar
pondělí, 14 leden 2013 22:11

Vojta Macháč: 10 031 metrů, rychlost 11, 93 km za hodinu....

Myslím, že řada z nás si ráda přečte nebo vyslechne informace o pěkných výsledcích či zajímavých zážitcích, které lidé občas dosáhnou či prožijí. A nemusí to být vždycky jen v podání těch vrcholových sportovců či známých osobností. I v našem okolí se určitě najde řada těch, kteří prožili či dokázali věci, které stojí za to připomenout a seznámit s nimi širší veřejnost. Proto jsem začal hledat a pokud se mně to podaří, pokusím se Vás postupně s některými lidmi a jejich prožitky či výkony seznámit. A pokud znáte někoho, koho bychom v této souvislosti mohli oslovit, dejte nám vědět. Děkujeme.

 

Dnes začnu v Brumově-Bylnici.

Vojta Macháč , r. 1950. Účastník 116. ročníku nejstaršího silničního běhu v Evropě: Běchovice – Praha, délka 10 031 metrů.

 

1. Znám Tě jako dobrého a nadšeného lyžaře, běžce i cyklistu,který se v dresu oddílu Kolo-běžky Brumov-Bylnice účastní řady akcí. Jak ses však dostal na takový závod?
„Tak dobrého, to bych asi vynechal, možná občas nadšeného. Dostat se dnes na takový závod není vůbec žádný problém. Asi 14 dnů před startem (30. 9. 2012) jsem se synem o Běchovicích mluvil, že jsem je před mnoha lety po vojně běžel. A on nás během té naší nezávazné debaty oba na závod přihlásil a hned taky elektronicky zaplatil startovné 2 x 300 Kč. No a bylo vymalováno."

2. Jaká byla Tvoje příprava, radil Ti někdo nebo jsi vsadil na nezlomnou valašskou zarputilost?
„Na přípravu už bylo neskoro, nezbývalo, než to zkusit utáhnout vůlí. Jenom jednou jsem se v rámci tréninku nechal dovézt autem na Slovensko za Čaganov a běžel těch 10 km zpátky do Brumova, abych trochu nasimuloval stoupající trať závodu."


3. No tak příprava jak se patří. A výsledek Tvé vůle?
„Krátce po doběhnutí jsem už měl na mobilu od organizátorů blahopřání k úspěšnému dokončení závodu Běchovice – Praha v čase 50 minut 27 vteřin s mezičasem na 5 km 24:19."

4. Jak se Ti běželo? Byly nějaké krize? Zajímavosti ze závodu?
„Kupodivu se mi běželo docela dobře, o krizi nevím, a pokud něco bylo, tak už jsem na to zapomněl. Byla to pěkná masovka a i počasí bylo nádherné, možná až dost teplo."

5. Takový tradiční závod je jistě cílem řady osobností. Tak s kým sis tam zazávodil?
„Tento závod má i díky své tradici určitě svoje čaro, i proto je předmětem zájmu mnoha nadšenců všech věkových skupin, ligy stovkařů, sportovců mnoha jiných odvětví a také osobností jako např. profesor Pirk, náš špičkový kardiochirurg a velký propagátor pohybu (Jizerka, Vassův běh, maratony, triatlony, cyklistika...) – a to je mu 65 let!"


6. Byla šanci někoho známého oslovit a probrat třeba taktiku nebo po závodě jít na jedno?
„Někoho oslovit, na to už nebyl čas, a taktika byla jasná: vydržet až do cíle! Po závodě se musíš odměnit, protože – mimo jiné – sportujem, aby nám chutnalo pivo!"

7. Co pro Tebe znamená start na tomto významném závodě a jak si ceníš výsledku?
„Start pro mě znamená zpestření a také sdílení společného zážitku. Výsledek byl úměrný věku a spočítal jsem si, že se zhoršuju jen asi o 20 vteřin rok co rok. Dobré ne?"

8. Co plánuješ na rok 2013 a znamená tento Tvůj start předzvěst dalších startů v podobných závodech?
„Na rok 2013 plánuju být především zdravý a překonávat pohodlí. Nejtíž se rozjet nebo rozběhnout, pak to už musí jít samo."

9. Co nám řekneš na závěr?
„Co na závěr? Pijte s mírou, nekuřte vůbec, nepřejídejte se a hýbejte se. Je to sice bez záruky, ale nadějnější."


Tak to byly odpovědi Vojty Macháče, účastníka závodu Běchovice-Praha, ke kterým ještě dodáme pár čísel. Ve výsledkové listině jsme zaznamenali celkem 1611 závodníků a Vojta skončil celkově na 949. místě. Ve své věkové kategorii, kde závodilo 94 běžců, mu patřilo 34. místo. A pro zajímavost, trať zdolal rychlostí 11, 93 km za hodinu.

 

 Připravil a Vojtovi Macháčovi za odpovědi děkuje Slávek Floreš SD