Reklama

01. 08. 2021

Dnes má svátek: Oskar
pondělí, 04 duben 2016 07:00

Radek Juráň- nelehká cesta za svým snem

FRANCOVA LHOTA- Život přináší mnoho zkoušek, ale je třeba je překonat a žít dál. Přinášíme otevřenou zpověď mladého a talentovaného sportovce, který to v životě něměl vždy jednoduché, překonal to zlé a nyní jde za svým snem.

 

Jmenuji se Radek Juráň, je mi 21 let a pocházím z Francovy Lhoty. Mám ještě starší sestru. Můj život se změnil  na základní škole v sedmé třídě, když mně bylo 13 let. Byl jsem kluk silnější postavy, ale sportoval jsem. Hrál jsem fotbal za žáky a dorost. I když jsem byl silnější, nevadilo mně to, neomezovalo, neřešil jsem to. Až do doby, kdy se mi začali posmívat spolužáci, že jsem silnější.


Trápil jsem se tím a začal omezovat jídlo až na minimum. Lidé si toho všimli, že se strácím před očima a mě to nakoplo ješte víc. Můj denní příjem potravy byl například- jogurt, kousek rohlíku, trochu vody. Jídlo, které jsem měl z domu nachystané jsem různě schovával. Už to byl blok v hlavě a nešlo to zastavit a váha šla dole...

Začaly zdravotní problémy. Po vyšetření nám lékařka zdělila diagnózu - MENTÁLNÍ ANOREXIE.

Začalo mě neposlouchat srdíčko a skončil jsem na dětské kardiologii v Brně, kde jsem si 14 dnů poležel. Když už si moje mamka nevěděla rady dala mě na léčení do psychiatrické léčebny v Brně. Pobyt v léčebně byl ale marný. Dávali mi jíst, ale já to odmítal. Jedl jsem jen kousek rohlíku, sem tam nějakou omáčku. Zapsali si, co jsem snědl a do jídla mě nenutili. Nakonec lékař mamce zdělil, že nezbývá nic jiného než přísun výživy kapačkou. A tak si mě po 3 měsících neúspěšné léčby vzala mamka domů na reverz. Byl jsem na tom hůř po psychické stránce než když jsem tam jel.

 

V léčebně bylo mnoho dětí s podobným problémem a já se od nich naučil různé věci. Například to, jak schovat lék do úst, abych jej nespolkl a přesvědčil lékaře, že jsem ho spolkl. Můj nejhorší zážitek s léčby byl, když jsem na záchodku viděl jak si pacienti podřezávají žíly a ubližují si. Po nocích jsem vyvolával mamce, aby mě sebrala domů, jinak si i já podřežu žíly. Byl jsem na tom opravdu moc špatně. Byl jsem doma a chodil na pravidelné kontroly k lékaři.

 

A jak to tak v životě chodí přišel zlom. Jednou mě mamka se setrou vzali náhodně do fitka ve Valašských Kloboukách. Ze začátku jsem se jen díval a líbilo se mi to. Chtěl jsem to vyzkoušet, ale byl jsem slabý a nemohl cvičit. Pak ale přišel majitel posilovny Svaťa Spáčil, poskládal mně jídelníček, který jsem musel dodržet abych nějaké kilo nabral a mohl cvičit. Vše sem dodržoval, šlo to pomalu, ale váha narůstala. Začal jsem cvičit, zatím jen se svou váhou, později zařazoval činky malé hmotnosti. Začal na sobě tvrdě makat a tam nastal druhý zlom, kdy jsem se už nebál najíst abych nabral svalovou hmotu. Začal jsem tedy s kulturistikou. Tenhle sport mě naplňoval a dával smysl života.

 

(Video začínajícího kulturisty Radka Juráně spatřilo světlo světa! Tým RhinoBEAST strávil s Radkem jeden den a natáčel jeho každodenní počínání od probuzení až po odchod z posilovny. Momentálně se Radek připravuje na další závody a jeho forma je ohromující!)

 

Jelikož je tento sport drahý a já neměl na každodenní dojíždění do fitka prostředky, vybudoval jsem si sám doma malou posilovnu a začal se připravovat na závody. V srpnu 2014 byla moje první zatěžkávající zkouška soutěž Klobucký silák, kde jsem si chtěl ověřit jak na tom jsem. Dopadlo to nad moje očekávání a byl jsem na stupni vítězů, na druhém místě. Pak byly další závody- soutěž juniorů za Moravu a Slezsko (5.místo), mistrovství ČR juniorů (5.místo).

 


Tak tolik tedy z mého života. Nebylo to lehké. Poznal jsem co to je posměch, utrpení, ale zvládl jsem to a jedu dál. Budu rád, když mě budete fandit v mém sportu, který miluju.

 

Radek Juráň

 

Děkuju Radkovi za jeho životní příběh a přeju mu hodně štěstí, zdraví a sportovních úspěchů.
Stanislav Floreš- Naše Valašsko info

 


reklama