Reklama

02. 07. 2020

Dnes má svátek: Patricie
pondělí, 21 leden 2019 12:43

Rozhovor se starostou Brumova-Bylnice, panem Kamilem Mackem

BRUMOV-BYLNICE - Od voleb do zastupitelstev obcí uplynul již nějaký čas a tak jsem se rozhodl navštívit radnici v Brumově-Bylnici, kde došlo k významným změnám ve vedení města. Na místo starosty byl zvolen Kamil Macek, funkci místostarosty bude vykonávat Bc. Antonín Strnad. A právě těch se nyní budeme ptát.


Rozhovor se starostou Brumova-Bylnice, panem Kamilem Mackem.


1. Nejdříve bych vás požádal o několik slov o sobě.
Od narození jsem žil v Brumově, ale posledních 12 let bydlím v Bylnici. Takže je ze mne Brumovjan-Bylničan. Již 27 let jsem šťastně ženatý a se svou manželkou máme 3 dcery. Taktéž jsem již šťastným dědečkem dvou našich vnuků.

12 let působím jako zastupitel a z toho jsem navíc 8 let v radě města. Mé původní povolání je obchodně – technický manažer soukromé firmy, kterou jsme ještě se dvěma společníky založili v roce 1995 a která od svého vzniku působí v našem městě. V rámci firmy spolupracujeme se zákazníky z celého světa.

Přes 20 let podporuji a navštěvuji střední školy ve Zlínském kraji, kde se snažím pomáhat a motivovat mladé lidi ke studiu technických oborů a taky k tomu, aby tito mladí lidé neutíkali do velkých měst a dokázali pomoci v našem regionu. Postupně musím nyní všechny mé aktivity utlumovat. Zůstávám ale nadále spolumajitelem firmy a soustředím se na to, proč mě lidé zvolili. Chci udělat vše pro občany našeho krásného města.

Starosta Brumova-Bylnice Kamil Macek


2. Voliči vám ve volbách dali důvěru. Bylo pro vás následně těžké rozhodování v tom, že opustíte svou práci a přejdete do funkce ve vedení města?

Byl jsem zvolen do funkce starosty. Tuto funkci budu vykonávat rád, ale vždy s pokorou a respektem. Důležité pro mě bude, abych cítil podporu ze strany občanů.
Ano, to rozhodování bylo velmi těžké - hlava říkala ne, ale srdce říkalo ano. Nakonec u mě prostě zodpovědnost nad osudem města převážila nad osobními zájmy.

3. Starostování čí místostarostování by mělo znamenat hlavně starat se o lidi a obec. A víme, že asi všude k tomu patří i to „chcu sa enom optat“ a to kdekoliv, na dědině, v hospodě či třeba i u vás doma. Jste na to připraven? Nebojíte se o svůj krevní tlak?
Starostování vnímám jako poslání, které je zavazující.
Za svůj osobní i profesní život jsem zažil mnoho krušných a velmi stresujících záležitostí, včetně z toho vyplývajících zdravotních problémů, ze kterých se člověk neustále poučuje a které mě, doufám, dostatečně připravily na novou vybranou cestu. Vnímám to, že lidé mají řadu problémů a proto se na nás obrací. Chci je ujistit, že pokud to bude v mých silách a možnostech, rád jim pomůžu. Ale na druhé straně musím říci, že soukromí mé nejbližší rodiny je pro mne velmi důležité a moc bych si přál, aby to bylo respektováno. Všichni bychom měli vzít na vědomí, že k tomu, abychom mohli druhým pomáhat, je nutné oboustranně slušné jednání a respektování jeden druhého. A doufám, že tak to bude.

4. Vzájemná pomoc, tolerance, slušné jednání – to je vždy základ pro dobrou spolupráci. Ale budete se muset někdy vypořádat i s opačným jednáním.
Jsem velmi krátce ve funkci, ale už jsem získal i zápornou osobní zkušenost s chováním některých našich občanů, a to při sněhové kalamitě, která postihla nás i další okolní města. Vím, že je to ožehavé téma, protože taková situace může některým lidem přinést krátkodobě různá omezení. Jsem si také dobře vědom povinnosti obce uklidit postupně všechna veřejná prostranství, ale předpokládal jsem, že lidé budou více tolerantní a trpěliví, popřípadě si navzájem pomůžou jako správní sousedé. My jako obec jsme taky vlastně sousedé všech a mrzí mě, když si navzájem děláme zbytečně problémy. Byl jsem vždy zvyklý uklidit si před vlastním prahem a nestěžovat si. Proto mě nemile překvapilo, jak někteří lidé, bez ohledu na složitost vzniklé situace a bez znalosti technických možností obce, kritizují práci těch, kteří třeba i v noci pracovali na úpravě chodníků, místních komunikací, parkovišť, zastávek autobusů a dalších míst. To mě mrzí.
Na druhé straně musím pochválit opravdu mnoho našich občanů za vstřícný a velmi kladný přístup k úklidu kolem svých domů včetně přilehlých prostor. Moc, moc jim děkuji za jejich postoj a pomoc. Budu rád, když tento příklad poslouží i ostatním.
A já doufám, že se nám postupně podaří přesvědčit všechny naše občany o tom, co je již výše uvedeno: vzájemná pomoc, tolerance, slušné jednání – to je vždy základ pro dobrou spolupráci.

5. Výkon vrcholných funkcí na radnici je zátěží i pro rodinu. Jak vaši nejbližší reagovali na váš volební úspěch?
Jestli mám být upřímný, tak manželka z toho radost neměla. I ona totiž dobře ví, že to nebude jednoduché. Zná mě dostatečně dobře, aby věděla, že se vždy snažím dělat věci na maximum a poctivě. A já jsem zase rád, že mám manželku opravdu velmi hodnou, tolerantní , nakonec to vzala pozitivně a věřím, že to se mnou další léta vydrží. Další členové rodiny jako dcery a můj zeť mi fandili, bratr, rodiče + další příbuzní to tušili a nakonec i kladně přijali.


6. Máte už představu, jaké věci město potřebuje řešit v dalším období?
Samozřejmě představu mám, ale vzhledem k rozsahu této problematiky bych to nechtěl krátce po svém zvolení moc obšírně komentovat. Takže zatím jenom pár důležitých investičních akcí a k tomu něco z naší představy k další práci.

 - dokončení kruhového objezdu včetně úpravy zastávek autobusu u MEZu
 - oprava komunikace včetně chodníků od kruhového objezdu směrem na Valašské Klobouky a pak i na Nedašov
 - dokončení cyklostezky na Val. Klobouky, následně pokračování na Sv. Štěpan, pak na Sidonii – ke státní hranici a taktéž propojení cyklostezky na Štítnou nad Vláří
 - dokončení oprav hradeb + rekonstrukce amfiteátru na hradě
 - čeká nás taky mnoho oprav a úprav místních komunikací, včetně dalších mostů

 - chceme se pokusit a uděláme vše proto, aby v rámci projednávání, přípravy i realizaci důležitých investičních akcí docházelo k maximální shodě nejenom v samotném vedení města, ale také s členy rady města i členy zastupitelstva

 - dále máme zájem zajistit lepší informovanost občanů a také využití nových forem komunikace s občany, např. prostřednictvím chystané aplikace „Zlepšeme Česko“, která nám umožní posílat aktuální informace občanům. Tento systém lze využít podle potřeby např. jen pro určité části města, kterých se předmětná problematika dotýká. Systém samozřejmě umožní získat i zpětnou vazbu od občanů. Tímto bychom navíc chtěli zapojit občany do diskuse při projednávání problematiky města či případných připravovaných projektů. Pokud se vše podaří, potřebné informace a vysvětlení se občané včas dozví.

7. Určitě musíte někdy vysadit a zklidnit nervy. Jak si nejlépe odpočinete, co vám dodá energii do další práce a jaké jsou vaše koníčky? A co sport? Pochlubte se nějakým výkonem, na který jste hrdý.
Odreagovávám se rád v kruhu svých nejbližších. Rád pracuji na naší zahradě (sem tam posekám sekačkou to, co manželka pracně opečovává). Jinak máme rádi s rodinou krátké intenzivní relaxační wellness pobyty v termálech. Rádi si zajedeme na hory, a to jak v létě, tak v zimě. Rád si jdu také zaplavat. S manželkou a nejmladší dcerou chodíme velmi často na procházky nebo jezdíme na kolech a když nám to čas dovolí, tak špacírujeme s kočárkem a našimi vnoučaty.

Ve sportu je u mě na prvním místě Nordic walking (rychlá chůze s hůlkami), to mě doslova nabíjí. Asi 3 roky jsem chodil po cyklostezce každé ráno od jara do podzimu, když bylo dobré počasí a moc nemrzlo, do práce pěšky cca 3,5km. A budu určitě pokračovat, i když jsem se přesunul z areálu MEZu kousek vedle na úřad.

Mezi své sportovní výkony asi momentálně řadím doběhnout včas našeho vnuka, když jsem s ním venku. Co se týká dalšího relaxu - rádi tančíme třeba na plesech a chodíme na koncerty nebo do divadla. U muziky postupem času už nemám tak vyhraněné žánry jako dříve, přesto velmi rád poslouchám rockovou muziku.

 

8. Když má člověk dobře pracovat, musí umět příjemně uspokojovat i své chuťové buňky. Takže co máte nejraději? Jaké je vaše oblíbené jídlo, pití a také něco ze sladkého?
Mám rád ryby, sýry všeho druhu, zeleninu, ovoce, samozřejmě dobré maso včetně divočiny. Vegetariánem být zatím neplánuji. Co se týká pití – tak tam asi nejsem právoplatný Valach, protože u mě jasně převládá víno nad slivovicí. U vín mám docela jasno ve výběru, navíc mám kamarády vinaře na Jižní Moravě a rád za nimi jezdím na košt. No a sladké – tím také nepohrdnu, protože je dobré na nervy. Asi nejvíc mi chutnají domácí valašské frgály a v tomto povánočním čase cukroví od manželky.

9. Máte své životní krédo? Co je pro vás v životě nejdůležitější a jakou vlastnost považujete u lidí za nejhorší?
Životní krédo je jednoznačné – RODINA JE PRO MĚ NADE VŠE.
A ještě bych vzpomněl můj oblíbený citát T.A.Edisona:
„ Není umění dělat to, co vás v životě baví, ale najít zalíbení v tom, co děláte“.
Nejhorší je pro mě lidská hloupost, lež, neupřímnost, závist, arogance a v dnešní době často používaná manipulace.

10. Vaše osobní přání pro další čtyři roky.
Abychom byli všichni zdraví a dokázali společně s panem místostarostou Antonínem Strnadem, s celým městským úřadem, všemi radními a zastupiteli udělat maximum pro lidí v našem městě a aby občané našeho města nám v tomto snažení pozitivně pomohli a byli trpěliví.

11. Co byste vzkázal a popřál občanům města, členům ZM a také čtenářům Našeho Valašska?
Děkuji všem za podporu a pomoc .
Přeji do nového roku hodně zdraví, štěstí , lásky a rodinné pohody.

A to je konec tohoto rozhovoru. Panu starostovi děkuji za ochotu i za velmi otevřené odpovědi.
Do nového roku a také do celého volebního období mu přeju jenom to nejlepší.

Připravil Slávek Floreš SD, Naše Valašsko info

 

 

 

 

reklama