Reklama

25. 09. 2021

Dnes má svátek: Zlata
pondělí, 06 květen 2019 10:02

Lucie Bůbelová, Míša Manová a Josef Černíček na jednom z nejtěžších závodu TFA

OSTRAVA - Na start pravděpodobně nejnáročnějšího závodu TFA Ostravská věž 2019 („Nejtvrdší hasič přežije“) v rámci Evropy se postavilo sedm desítek závodníků a závodnic z celé ČR, Slovenska a Polska. Do Ostravy se vydala taky trojice závodniků z Valašska a to Lucie Bůbelova z SDH Veselá, Michaela Manová z SDH Štítná nad Vláří a Josef Černíček z SDH Jesřabí.

 
Závodníci absolvovali v kompletním zásahovém vybavení, včetně těžké tlakové láhve a přilby, celkem devět nejrůznějších pohybových, silových a překážkových disciplín na čtyřech úsecích. Cíl byl tradičně na vrcholu vysoké pece, zvané Bolt Tower podle známého jamajského sprintera. Počasí bylo v industriální Dolní oblasti Vítkovic po celou středu 1.5.2019 slunečné a příjemné. Diváků stovky, hlavně rodinky s dětmi, akce byla spojena se Dnem otevřených dveří v Dolních Vítkovicích.

Lucie a Míša

 

Disciplíny:

1 -
Běh s požárními hadicemi -  spočíval v rozvinutí dvou hadicových vedení s proudnicemi na určenou vzdálenost, v minimální délce 75 m, hadice jsou předem připraveny, složeny do harmonik, ve vymezeném prostoru. „Sbalení dvou hadic B“ - spočívá ve smotání dvou hadic B 75 a jejich vložení do boxu.

2 -  Od startovní čáry úseku soutěžící doběhne k hammer boxu a provede 100 úderů do jeho konstrukce, běží k tunelu, uchopí 20 kg závaží a pronese ho překážkou, oběhne kužel a stejnou trasou vrátí závaží zpět na místo, doběhne k figuríně, uchopí ji a přemístí koridorem do stanovené vzdálenosti a kolem kuželu zpět a položí ji na stanovené místo, běží k bariéře, překoná ji a doběhne do cíle úseku.

3-  Po startu postupně dopraví 4 ks žebříků spojených po 2 ks k podestě, o kterou je opře, vystoupá po schodišti do určeného NP, připne se karabinou k jistícímu zařízení, pomocí lana vytáhne břemeno na plošinu. Přeběhne k monitoru a spojí proudnici s monitorem. Poté pokračuje do cíle úseku.

4- Soutěžící od startu úseku běží do věže VP (16 pater!!), kde pokračuje po značené trase do cíle ve stanoveném NP.


Josef Černíček na jednom z nejtěžších závodu TFA  v Ostravě (foto- Fabi)


A jak to vše dopadlo pro sportovce z Valašska? Lucie Bůbelová a Josef Černíček vezou domů 3. místo a Michaela Manová 4. místo. ,,Příprava nebyla nijak speciální, spíše taková klasika jako je běh, trochu posilovna a takové to oživení si různých technik, jako je například motání hadic, tahání figuríny či bouchání kladivem. Co se týče závodu samotného, tak už první úsek vám dá docela zabrat, ale nejtěžší byl samozřejmě druhý, ten je opravdu náročný a vyčerpávající. Na třetím jsem si trošičku "odpočinul" no a na čtvrtý jsem se snažil najít ještě nějaké síly, abych dal těch 16 pater.... Jelikož to byl můj první závod v Ostravě, tak jsem ho chtěl alespoň dokončit, což se mi podařilo, takže jsem docela spokojený. Lucka a Míša jsou opravdu dost dobré a stále se zlepšují a to, že se postavily na start tak náročné soutěže je prostě neskutečné a mají můj velký obdiv. Na to, že se Lucce nepodařilo na poprvé postavit žebřík a ztratila tím spoustu sil a pro Mišku to byl první úsekový závod, tak se s tím popraly jako profíci a gratuluju jim," uvedl k závodu Josef Černíček z Jestřabí.

 


Lucie Bůbelová a Michaela Manová - Ostravská věž 2019, 3. a 4.  úsek

Michaela Manová, Josef Černíček a Lucie Bůbelová

 

,,Vzhledem k tomu, že uz jsem jednou na Českém poháru startovala minulý rok v Kroměříži, tak jsem věděla, že tohle bude opravdu těžký závod a to se vzápětí potvrdilo. Ale určitě to byl jeden z nejhezčích závodů, protože oblast v Dolních Vitkovicích je zajímavá a pěkná. Úseky se daly zvládnout, ale hodně to bolelo. Nejlepší na těch závodech jsou ti okolo vás, kteří vám fandí a povzbuzují do cíle, i když vy už nemůžete. Míša Manová se postavila velké výzvě, protože si myslím, že takový závod ještě neběžela. Takže pro ni určitě velká zkušenost. Dokončila na skvělém 4. místě, je to bojovnice a Pepa, to je prostě borec.Míša a Lucie po vyběhnutí 16 pater (foto- HZS Moravskoslezského kraje)

 
Hodně na sobě pracuje a ta příprava jde vidět na těch závodech, proto je vždy na bedně. Já teď pojedu na měsíc do lázní s dětma, kde se potřebuju dát zdravotně i já dohromady a pak mě čeká 20. června závod v Německu. Tam  ale neběžím klasické TFA ale firefighter combat challenge. V tomto závodě mají ženy stejnou trať jako muži a běží se s aktivním dychacím přísrojem. Tímto bych chtěla poděkovat mému rodnému sboru za podporu a taky mým sponzorům  p. Šuvadovi a p. Fridrichovi z Veselé. Děkuji," uvedla Lucie Bůbelová.

 
-tz-

 

reklama