Reklama

02. 12. 2020

Dnes má svátek: Blanka
čtvrtek, 28 květen 2020 22:14

Eliška ze Štítné chová králíky, kteří skáčou až 255 cm do dálky

Dnes Vám přinášíme krátký rozhovor s Eliškou Šmatlovou ze Štítné nad Vláří, která se věnuje zajímavému koníčku a to  Králičímu hopu. Při rozhovoru bylo velmi zajímavé pozorovat, jak má své králíky poslušné a mazlivé a do jaké dálky skákali, to bylo až neuvěřitelné. 1. Tak Eliško, trošku se nám představ

- Jmenuji se Eliška Šmatlová a je mi 15 let. Bydlím ve Štítné nad Vláří. Chodím do 9. třídy a připravuji se na příjímačky na střední školu.

2. Co si máme vůbec představit pod pojmem Králičí hop?
V králičím hopu se závodí ve 4 disciplínách. Rovinka, parkur, skok daleký a skok vysoký. Rovinky a parkury se ještě skládají ze 4 kategorií a to lehká, střední, těžká a elitní. Na přestup do různých kategorií potřebuje 3 body. Body se získávají čistými běhy nebo umístěním v dané disciplíně. Mně na závodech nejvíce skočila Crystal, což bylo 75 cm a tím se kvalifikovala na Mistrovství České republiky a do dálky mi oficiálně nejvíce skočila 220 cm. Její neoficiální rekordy jsou jinak 80 cm a 255 cm.

 

3. Jak ses dostala k tomuto koníčku?
- Když mi bylo asi 10, přála jsem si hrozně králíčka, se kterým budu moci též skákat a jezdit na závody, ale nakonec to nějak nevyšlo a já jsem skončila u psů a koní. V roce 2017 jsem se seznámila s jednou holčinou, která tento sport provozovala a mě tak moc nadchnul, že jsem si hned musela králíčka pořídit. A tentokrát už to vyšlo.

Crystal Royal Jumper a její neoficiální rekord-  255 cm4. Kolik máš králíků a už dosáhlas na nějaký úspěch?

- Mám 4 králíky, z toho dva plemene Sportovní králík a jednoho zakrslého . Můj nejstarší králík se jmenuje Crystal, celým jménem Crystal Royal Jumper. Crystalce budou tento rok 3 roky a má již 17 umístění a 2 certifikáty pro titul Champion. Poté jsem si domů přivezla malou chlupatou kuličku jménem Xtreme Dolly HoneyBunny, říkáme jí Dollča. Jelikož mi 2 králíci stále přišli málo, uviděla jsem na Facebooku, že moje kamarádka prodává samečka žlutého strákáče, což byla jak se říká, láska na první pohled. Ten se celým jménem jmenuje Spotty Victorem Fly Luck, ale říkáme mu Viki. Minulé léto jsem si domů přivezla posledního ušáka, který je tedy ze všech nejmladší a ten se jmenuje Almost Dark n‘ Stormy Flying Fighters, zkráceně Ali. Kdybyste se ptali, proč mají tak dlouhé jména, je to z toho důvodu, že všichni ušáci jsou z registrovaných chovatelských stanic.

 

 Crystal Royal Jumper (foto- archiv Eliška Š.)


 5. Provozuje tento koníček nebo sport tady v okolí Štítné, Brumova víc lidí?
- Co tak vím, tak závodně jen já. Zatím tedy u nás na zahradě zaučuji dvě holčiny a budu ráda, kdyby se k nám ještě někdo přidal. Moc ráda učím tenhle sport nové lidi a jejich králíčky. Každý králík je úplně jiný, ale kdyby někdo chtěl začít, může mě kontaktovat. Můžete klidně vzít králíka i od dědy z králíkárny. Později bych chtěla s jednou holčinou též jezdit na závody, protože má moc šikovného králíčka.

6. Jak se staráš o králíky? Mají nějakou speciální stravu?
- Nic speciálního na tom není, dostávají ovoce, zeleninu, seno, trávu a potom granule, do kterých jim míchám bylinky, které přes jaro a léto sesbírám a potom usuším. Granule mám značky Energys.

Crystal Royal Jumper a její neoficiální rekord-  80cm

 

7. Čeho bys chtěla v tomto koničku dosáhnout?
- Už asi jen účast na Mistrovstí České republiky. Crystal se mi kvalifikovala ve skoku dalekém a ve skoku vysokém na mistrovství, na které doufám, že se dostanu.

8. Eli, jedna taková otázka. Kdyby ti někdo nabídl k obědu králíka, snědla bys ho?
- Asi ne, nějak mi to ani nechutná a nějak mňa to ani neláká.

Xtreme Dolly Honey Bunny (foto- archiv Eliška Š.)

 

9. To jsou normální králíci nebo šlechtění? Kolik takový králík stoji?
- Crystal, Viki a Ali jsou sportovní králíci. Dolly je zakrslý rex beránek. A záleží, jakou výkonnost mají rodiče daného králíka. Pokud to jsou králíci, kteří závodně skáčou nejvyšší třídy, cena takového králíka se pohybuje kolem 1500-2000 a výš. Já mám teda králíky pod 1000. Např. Crystal stála jen 700 a jak jí to skáče.

Tak trénuje Spotty Victorem Fly Luck


10. Co bys vzkázala čtenářům Našeho Valašska a tvým fanouškům, případně zájemcům o tento koníček?

- Chci vzkázat, že kdyby nějaká cérka nebo ogara měli zájem provozovat tenhle sport, můžeme se domluvit a společně bych je to naučila. Tenhle sport zas tak těžký není, jen to prostě chce umět králíka vodit a nějak chytit, ne jak to někteří dělají za uši nebo kožich. Za ty uši to králíky moc bolí, to je jak kdyby vás někdo vytáhl za uši pořádně nahoru, taky by vám to nebylo příjemné. Kdyby někdo měl už králíčka a potřeboval by nějak poradit ohledně chovu, stravy, nebo že byste chtěli začít skákat, určitě mě můžete kontaktovat na mém emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a já vám ráda poradím. To je asi všecko, co sem vám tak nějak o tomto sportu chtěla říct. Ještě jednou chci připomnět, že pokud někdo má zájem, můžete mě kontaktovat. Ráda bych, aby se o tomhle sportu dozvědělo co nejvíce lidí.

 

Almost Dark n' Stormy Flying Fighters

 

Tolik tedy krátky rozhovor s Eliškou.
Eliško díky moc za rozhovor. Přeji ti ať se dostaneš na Mistrovstí České republiky a dovezeš nějaký ten pohár.
Stanislav Floreš, Naše Valašsko info