Dnes má svátek: Artur
pondělí, 07 září 2020 12:00

Lucie Bůbelová se probojovala na MČR v TFA. Její sen je FCC v USA

Lucie Bůbelová si jde tvrdě za svým sportovním snem. Neskutečná dřina, odhodlání, to vše jí posunuje dál. Přinášíme krátký příběh, kde platí jediné ,,slovo nejde-neexistuje“.

Jmenuji se Lucie Bůbelov roz. Štusková a pocházím z malé vesničky Veselá (u Valašského Meziříčí). Nyní žiji ve Valašských kloboukách. V roce 2004 jsem se stala členkou SDH Veselá a začala běhat útoky, štafety, 60m s překážkami poté 100m s překážkami. Musím říct, že se mi hodně dařilo v jednotlivcích, ale bylo to tím, že jsem dřela. Několikrát týdně jsem trénovala, protože úspěch není zadarmo. Nejkrásnější odměnou bylo mistrovství české republiky v požárním sportu v roce 2007 a následně MČR 2009, kde jsem se umístila na 5 místě. Po dokončení školy už nebyl čas a nějakou dobu jsem neběhala. Vůbec by mě nenapadlo, že se k tomu ještě vrátím, protože máme s manželem 2 děti a myšlenky se směřovaly jiným směrem.

Lucie Bůbelová, 1.místo Železný hasič Vizovických vrchů
(foto: Josef Vrážel)

Najednou jsem byla oslovena, jestli nechci zkusit závod TFA- nejtvrdší hasič přežije. To byla výzva přímo pro mě. První závod se konal ve Val. Kloboukách a byl součástí Vsacké ligy. Tam se mi podařilo vybojovat 1. místo a v tu chvíli jsem věděla, že tomuhle se musím věnovat naplno. Nebylo to úplně jednoduché skloubit tréninky a soutěže s dětmi protože v tu dobu měly 3 a 1 rok. Vsackou ligu 2015 jsme jako družstv o(ze závodů se sčítaly časy) vyhrály, ve složení Liduška Mikulínová, Anička Zábnická a Maruška Filáková. A já jako jednotlivec jsem taky vyhrála. Vsacká liga se běhala v jednovrstvém obleku, dýchacím přístrojem jako zátěž, helma a tenisky.

Jenže jsem se chtěla posouvat dál. Zkusit něco nového a těžšího…
Jezdila jsem na těžší závody, kdy se běhalo v třívrstvém zásahovém obleku, zásahové obuvy, helma a DP jako zátěž.  Můj další veliký cíl byl závod Iron Fireman v Praze, kde se běželo do schodů Petřínské rozhledny, převalovala se pneumatika, na konci přelézala 2m bariéra a figurína. Zde šlo o to dokončit závod. Z 84 mužů to 2 nezvládli a ze 7 žen taky 2 nedokončily, protože tohle byl opravdu těžký závod. Mě se podařilo doslova do cíle doplazit po 9 minutách. To byl pro mě doposud největší a nejtěžší závod. No a to bych nebyla já, kdybych nechtěla zkusit zase něco těžšího. Chtěla jsem startovat na závode FIREFIGHTER COMBAT CHALLENGE zkráceně FCC Tohle je závod, kdy běžíte v plné polní a ženy mají stejnou trať jak muži. Žádné úlevy. A v jednotlivcích běžíte ještě s aktivním dýchacím přístrojem a maskou. V tandemu se běží bez aktivního DP a trať si rozdělíte napůl.. Závodník vyběhne s  hadicí na zádech 4 podlaží, poté vytáhne 20kg závaží, seběhne dolů, nabouchá kaiser box, následuje slalom, roztažení zavodněné hadice, sestřik terče a na závěr transport figuríny na vzdálenost 30m, která váží 80kg.

První závod jsem běžela v červenci 2018 a to v novém upraveném závodním obleku od firmy Vochoc, který jsem dostala od sponzorú Pana Šuvady a Fridricha z Veselé. V tandemu s Hankou Havlíčkovou jsme dosáhly na 2 místo. Měla jsem obrovskou radost, protože to byl opravdu úspěch.

Moje první zkušenost v individuálním závodě byla v září, kdy jsem jela náš sbor reprezentovat do Rakouského Welsu. S časem 4:55 jsem obsadila 8 místo a byla neskutečně štastná, že jsem závod dokončila, protože jak už jsem říkala tohle není vůbec lehké a navíc já se strašně bojím té masky na obličeji. O rok později jsem jela na závod do německého města Rodgau, kde jsem v individuálním závodě obsadila 5. místo a v tandemu s moji úžasnou parťačkou a kamarádkou Hankou Havlíčkovou jsme vybojovaly 2 místo. Další start měl být ve Slovinsku na Mistovství Evropy ,ale nešťastnou náhodou jsem si zlomila nohu, takže následoval odpočinek. Bylo těžké se opět vrátit do kondice, jakou jsem měla, ale tvrdým tréninkem se mi to podařilo, snad.

Lucie Bůbelová v Německu (foto: archiv L.B.)

Mým momentálním hasičským snem je zúčastnit se Mistrovství světa v FCC v USA a pokořit hranici 3 minut v tomto závodě., ale díky současné situaci si budu muset počkat. Tento rok mám za sebou 3 soutěže a taky jsem postoupila na Mistrovství České Republiky v TFA.

Takže jsem moc šťastná, že po 11 letech můžu reprezentovat sbor SDH Veselá a Zlínský kraj na takové soutěži. Za Zlínský kraj bude ještě bojovat Lucie Frančeová SDH Žlutava, Michal Janováč SDH Salaš, Milan Kochaníček SDH Pornice, Dominik Příhoda SDH Litenčice, Josef Černíček SDH Jestřabí a Alois Mališka SDH Provodov. Pokud by nás někdo chtěl podpořit sponzorským darem nebo osobně na závodech, tak se MČR v TFA koná 10. října ve Svitavách.

V naši republice je hodně skvělých hasiček, které se neztratí mezi světovou elitou, což je úžasné. Tohle všechno není jen závodění, ale taky shledání a navazování kamarádství, získávání zkušeností,…
Jak se říká, jsme jedna velká hasičská rodina.

Lucie Bůbelová (foto- archiv L.B.)

Moc děkuju svému sboru za tu možnost se všech těch závodů zúčastnit, děkuju sponzorům, mé rodině a všem Vám co mě podporujete. Mějte se rádi a pamatujte ,,slovo nejde-neexistuje“