Reklama

06. 07. 2022

Dnes má svátek: Mistr Jan Hus
pondělí, 15 listopad 2021 08:15

Petr Macek a Diana Fojtů z Brumova-Bylnice mistři Evropy v naturální kulturistice

6.11.2021 se v Karlových Varech konalo Mistrovství Evropy v naturální kulturistice. Na soutěž se vydala taky dvojice kulturistů z Brumova Bylnice a to Diana Fojtů a Petr Macek. O tom jak to dopadlo už více přímo Petr a Diana.Petr Macek a Diana Fojtů (foto: Aleš Bedlík)
 
 
1- Mladá žena a ještě k tomu tak pohledná má přednost. Takže Didi. Jak ses vůbec ke kulturistice dostala? Co vše už máš v tomto sportu za sebou?
Úvodem děkuji za lichotku. Kulturistika to úplně není. Soutěžila jsem v kategoriích Bikini Fitness, což je ta nejjemnější kategorie pro ženy. Ještě než jsem poznala ,,Mácu”, hodně jsem cvičila, ale u svého přítele, který vede skupinové a osobní lekce se zaměřením na funkční trénink. Hodně mě to bavilo a baví, ale pořád mě něco táhlo k železu. Chtěla jsem se zkusit vycvičit co nejlépe, nabrat svalovinu, vytvarovat postavu a někde v koutku jsem si říkala, že by byla třešnička na dortu, kdybych v budoucnu zkusila závod, ovšem byla to jen myšlenka, já jsem nikdy opravdu nevěřila, že k tomu dojde, neboť se strašně stydím. Aby tento druh cvičení měl pro mě úplný smysl, vyhledali jsme s přítelem Patrikem ,,profíka” na kulturistiku a stravu, a tím není nikdo jiný než Petr Macek! Skamarádili jsme se, udělali plán, nastavili stravu, tréninky a jelo se. Cvičili jsme poctivě a pravidelně, stravu jsem dodržovala, jak nejlíp jsem uměla. Neexistovaly výmluvy nebo úlevy. Výsledky přišly velice brzy. Petr je vynikající trenér. A díky jeho manželce Janičce a Paťovi, jsem se k závodu nakonec odhodlala, protože mi oba řekli, že to pro něj bude ta největší odměna. Já ale věřím, že ještě větší odměna jsou ta krásná umístění, kterých jsme spolu dosáhli.


2.místo Bikini Fitness Rookie na MMČR 2021 v Plzni
1.místo Bikini Fitness Momma’s MMČR 2021 České Budějovice
3.místo Bikini Fitness Novice MMČR 2021 České Budějovice
1.místo Bikini Fitness Novice ME 2021 Karlovy Vary
3.místo Bikini fitness Open ME 2021 Karlovy Vary

Diana Fojtů (foto: Aleš Bedlík)

 

2 - Jak probíhala příprava na ME?
Byla jsem 3 měsíce po porodu, když jsme se začali připravovat na konci léta minulého roku na  první jarní závody v Plzni, a to na MMČR za loňský rok 2020. Následoval podzim MMČR za rok 2021 České Budějovice a vrcholem bylo ME Karlovy Vary. Tréninky byly nejprve 3x týdně, pozdeji 4x a v poslední fázi 5x týdně. Strava byla čím dál více přísnější a nálada klesala na bod mrazu. Zkloubit cvičení, jídlo a každodenní činnosti, bylo dost namáhavé a vyčerpavající, ale i tak jsem se věnovala rodině a teprve až šly děti večer spát, mohla jsem se věnovat sobě. Tento sport je žrout času a peněz a nikdy jsem ho nechtěla dělat na úkor rodiny, což se doufám povedlo.


3 - S jakým cílem jste jeli na tyto závody?
Cíl byl jasný - přivést pohár!! A tak se i stalo. Dohromady jsme jich k nám do Brumova-Bylnice přivezli 5 za velmi krásná umístění. Za mě jsme nejeli s tím, abysme si to tam šli jen odzávodit pro radost, ale potvrdit, že ta forma, na které jsme tak tvrdě dělali rok, stojí za to. I přes všechny překážky a zvraty, které nastaly, o kterých jsem mluvila výše, ať už u mě nebo Petra, jsme na ME jeli a dotáhli to do zdárného konce, a to byla už pro mě výhra.


4 - Popiš Didi průběh závodu?
Ráno začalo kategoriemi dětí, fitness a freestyle. Hlavní závod probíhal od 11.30. Ve 12.00 jsem měla líčení u vizážistky Jitky Krajčovičové a poté jsme nanesli finální nátěr barvy a doladili celkovou vizáž. Naše kategorie šly kolem 15h., předtím jsme se museli rozcvičit, aby svaly byly plnější a lépe vynikly. Jako první nastoupil do boje Petr v kategorii Men’s Athletic Novice, kterou vyhrál, poté byla moje kategorie Bikini Fitness Novice. Na pódiu nás stálo 7 závodnic, které porota porovnávala v povinné části pózování, tzv. čtvrtobraty a následně ve free pózingu. V této kategorii jsem nečekaně obsadila 1.místo a stala se Mistryní Evropy Bikini Fitness Novice. Při tomto vítězném okamžiku, jsem zažívala nejkrásnější pocity sportovce. Pokračovali jsme Bikini Fitness Open, kde jsem obsadila 3.příčku. Konkurence byla vysoká a toto umístění mě opravdu mile překvapilo. Po ukončení Bikini Fitness Open jsem se dozvěděla, že mám jít, jakožto vítěz Bikini Fitness Novice”, bojovat o tzv. Absolutního vítěze, což se nezdařilo a výherkyní se stala závodnice, která vyhrála kategorii Open. I tak jsem se svými výsledky byla maximálně spokojená a odjížděla domů s nádherným pocitem štěstí.


5 - Tak to je velký úspěch. Jaký je to pocit, když stojíte na stupni vítězů a hraje česká národní hymna?
Je to něco neskutečného a těžko uvěřitelného. Vždyť hrají jenom pro VÁS a všichni stojí. Nádherný pocit štěstí, radosti a blaha. Nikdy bych nevěřila, že zrovna já se něčeho takového dočkám a přála bych to každému, aby to zažil.

 

 


6 - Cesta domů?
Hned po mém odzávodění jsem šla k baru a tam se dostatečně občerstvila. Podpořili jsme samozrejmě Mácu v kategorii Bodybuilding a Street model, opět obsadil 1.místa. My a Mackovi jsme se pak usadili v místní restauraci a zaslouženě se najedli. Cesta domů byla dlouhá a únavná, ale všechno z nás opadlo a byla nakonec i příjemná.


7 - Plány do budoucna?
Cvičit, cvičit, cvičit… Tímto to nekončí a určitě mám v plánu pokračovat. Moc mě to baví a posilovna je vlastně můj způsob odreagování a relaxace. Chci se na pódium určitě ještě postavit a doufám, že se mi to podaří.

Děkuji za rozhovor a strašně moc děkuji vám všem, kteří jste nám stále fandili a věřili jste v nás. Našim rodinám za trpělivost a pomoc. Moc děkuji svému příteli za pochopení, toleranci.

 

Petr Macek (druhý zprava) (foto: Aleš Bedlík)

 

1 -  Petře, jak probíhala příprava na závody?
Příprava byla dost náročná, začala vlastně už koncem léta loňského roku, to jsme se s Didi připravovali na MMČR (2020) které se konalo v Plzni na jaře 2021 a od té dobe jsme byli v podstatě nepřetrzitě v dosti přísném stravovacím i tréninkovém procesu, který neustále gradoval, místy to bylo hodně náročné a i nepříjemné, jak po fyzické tak psychické stránce, takže opravdu celý rok v přípravě.

 

2 -  S jakým cílem jste jeli na tyto závody
Cíl byl jasný, odvézt z Mistrovství Evropy co nejlepší umístění, povedlo se. Tři kategorie - 3x první místo.

 

3 - Popiš čtenářům průběh závodů?
Den před samotným závodem proběhla registrace, měření a vážení.V sobotu od rána jsem se snažil ještě dopilovat formu tak, aby na prknech svaly byly plné a forma dokonalá. Myslim, že to vyšlo. Byl jsem s formou spokojený a rozhodčí evidentně taky. Horší to bylo s nástřikem, tam mi to lehce nevyšlo (to můžete vidět i na fotkách), naštěstí to moje umístění neohrozilo. Celý závodní den byl hodně náročný.  Postupem celého dne jsem byl víc a víc vyčerpaný, bylo to i na mě hodně poznat, ale na pódiu jsem dal pokaždé do toho vše tak, abych svou formu prodal co nejlépe!

 
4 – Tak to je velký úspěch. Jaký je to pocit, když stojíte na stupni vítězů a hraje česká narodní hymna?
Děkuju, ano, myslím, že to úspěch je. Ten pocit je opravdu krásný, přál bych to zažít každému sportovci.

 5 – Cesta domů?
Cestu domů si vždy užívám, jsme vždy ještě plni dojmů a s manželkou celou cestu řešíme jen závody, kulturistiku, přípravu, trénink, stravu, pózování, různe chyby atd. Já bych si mohl o těchto věcech povídat pořád.
Takže cesta domů byla sice dlouhá, ale příjemná.

 Didi a Petr s rodinou

 

6 – Plány do budoucna?
Na podzim příštího roku se koná v Praze Mistrovství světa, tak pokud nám to zdraví a okolnosti umožní, tak od príštího týdne nanovo do přípravy!!

Chtěl bych poděkovat všem, co nám s Didi fandili, manželce, celé své rodině, babičce za hlídání dětí, taky Didi za to, že jsme se navzájem v krizových situacích povzbuzovali a dotáhli to až do konce.  Moc mě celá ta příprava s Didi bavila a pracovat s takovou cílevědomou osobou, jako je Didi, je opravdu radost.

Rád bych také poděkoval za nás oba HA Fitness a Fit Studiu Brumov, kde jsme se po celou dobu připravovali.
Děkuju všem !!!

 

Stanislav Floreš, Naše Valašsko

 

 

 

 reklama