06. 07. 2022

Dnes má svátek: Mistr Jan Hus
pondělí, 15 listopad 2021 08:15

Petr Macek a Diana Fojtů z Brumova-Bylnice mistři Evropy v naturální kulturistice

6.11.2021 se v Karlových Varech konalo Mistrovství Evropy v naturální kulturistice. Na soutěž se vydala taky dvojice kulturistů z Brumova Bylnice a to Diana Fojtů a Petr Macek. O tom jak to dopadlo už více přímo Petr a Diana.

Petr Macek a Diana Fojtů (foto: Aleš Bedlík)

1- Mladá žena a ještě k tomu tak pohledná má přednost. Takže Didi. Jak ses vůbec ke kulturistice dostala? Co vše už máš v tomto sportu za sebou?
Úvodem děkuji za lichotku. Kulturistika to úplně není. Soutěžila jsem v kategoriích Bikini Fitness, což je ta nejjemnější kategorie pro ženy. Ještě než jsem poznala ,,Mácu”, hodně jsem cvičila, ale u svého přítele, který vede skupinové a osobní lekce se zaměřením na funkční trénink. Hodně mě to bavilo a baví, ale pořád mě něco táhlo k železu. Chtěla jsem se zkusit vycvičit co nejlépe, nabrat svalovinu, vytvarovat postavu a někde v koutku jsem si říkala, že by byla třešnička na dortu, kdybych v budoucnu zkusila závod, ovšem byla to jen myšlenka, já jsem nikdy opravdu nevěřila, že k tomu dojde, neboť se strašně stydím. Aby tento druh cvičení měl pro mě úplný smysl, vyhledali jsme s přítelem Patrikem ,,profíka” na kulturistiku a stravu, a tím není nikdo jiný než Petr Macek! Skamarádili jsme se, udělali plán, nastavili stravu, tréninky a jelo se. Cvičili jsme poctivě a pravidelně, stravu jsem dodržovala, jak nejlíp jsem uměla. Neexistovaly výmluvy nebo úlevy. Výsledky přišly velice brzy. Petr je vynikající trenér. A díky jeho manželce Janičce a Paťovi, jsem se k závodu nakonec odhodlala, protože mi oba řekli, že to pro něj bude ta největší odměna. Já ale věřím, že ještě větší odměna jsou ta krásná umístění, kterých jsme spolu dosáhli.

2 - Jak probíhala příprava na ME?
Byla jsem 3 měsíce po porodu, když jsme se začali připravovat na konci léta minulého roku na  první jarní závody v Plzni, a to na MMČR za loňský rok 2020. Následoval podzim MMČR za rok 2021 České Budějovice a vrcholem bylo ME Karlovy Vary. Tréninky byly nejprve 3x týdně, pozdeji 4x a v poslední fázi 5x týdně. Strava byla čím dál více přísnější a nálada klesala na bod mrazu. Zkloubit cvičení, jídlo a každodenní činnosti, bylo dost namáhavé a vyčerpavající, ale i tak jsem se věnovala rodině a teprve až šly děti večer spát, mohla jsem se věnovat sobě. Tento sport je žrout času a peněz a nikdy jsem ho nechtěla dělat na úkor rodiny, což se doufám povedlo.

3 - S jakým cílem jste jeli na tyto závody?
Cíl byl jasný - přivést pohár!! A tak se i stalo. Dohromady jsme jich k nám do Brumova-Bylnice přivezli 5 za velmi krásná umístění. Za mě jsme nejeli s tím, abysme si to tam šli jen odzávodit pro radost, ale potvrdit, že ta forma, na které jsme tak tvrdě dělali rok, stojí za to. I přes všechny překážky a zvraty, které nastaly, o kterých jsem mluvila výše, ať už u mě nebo Petra, jsme na ME jeli a dotáhli to do zdárného konce, a to byla už pro mě výhra.

4 - Popiš Didi průběh závodu?
Ráno začalo kategoriemi dětí, fitness a freestyle. Hlavní závod probíhal od 11.30. Ve 12.00 jsem měla líčení u vizážistky Jitky Krajčovičové a poté jsme nanesli finální nátěr barvy a doladili celkovou vizáž. Naše kategorie šly kolem 15h., předtím jsme se museli rozcvičit, aby svaly byly plnější a lépe vynikly. Jako první nastoupil do boje Petr v kategorii Men’s Athletic Novice, kterou vyhrál, poté byla moje kategorie Bikini Fitness Novice. Na pódiu nás stálo 7 závodnic, které porota porovnávala v povinné části pózování, tzv. čtvrtobraty a následně ve free pózingu. V této kategorii jsem nečekaně obsadila 1.místo a stala se Mistryní Evropy Bikini Fitness Novice. Při tomto vítězném okamžiku, jsem zažívala nejkrásnější pocity sportovce. Pokračovali jsme Bikini Fitness Open, kde jsem obsadila 3.příčku. Konkurence byla vysoká a toto umístění mě opravdu mile překvapilo. Po ukončení Bikini Fitness Open jsem se dozvěděla, že mám jít, jakožto vítěz Bikini Fitness Novice”, bojovat o tzv. Absolutního vítěze, což se nezdařilo a výherkyní se stala závodnice, která vyhrála kategorii Open. I tak jsem se svými výsledky byla maximálně spokojená a odjížděla domů s nádherným pocitem štěstí.

5 - Tak to je velký úspěch. Jaký je to pocit, když stojíte na stupni vítězů a hraje česká národní hymna?
Je to něco neskutečného a těžko uvěřitelného. Vždyť hrají jenom pro VÁS a všichni stojí. Nádherný pocit štěstí, radosti a blaha. Nikdy bych nevěřila, že zrovna já se něčeho takového dočkám a přála bych to každému, aby to zažil.

6 - Cesta domů?
Hned po mém odzávodění jsem šla k baru a tam se dostatečně občerstvila. Podpořili jsme samozrejmě Mácu v kategorii Bodybuilding a Street model, opět obsadil 1.místa. My a Mackovi jsme se pak usadili v místní restauraci a zaslouženě se najedli. Cesta domů byla dlouhá a únavná, ale všechno z nás opadlo a byla nakonec i příjemná.

7 - Plány do budoucna?
Cvičit, cvičit, cvičit… Tímto to nekončí a určitě mám v plánu pokračovat. Moc mě to baví a posilovna je vlastně můj způsob odreagování a relaxace. Chci se na pódium určitě ještě postavit a doufám, že se mi to podaří.

Děkuji za rozhovor a strašně moc děkuji vám všem, kteří jste nám stále fandili a věřili jste v nás. Našim rodinám za trpělivost a pomoc. Moc děkuji svému příteli za pochopení, toleranci.

Petr Macek (druhý zprava) (foto: Aleš Bedlík)

1 -  Petře, jak probíhala příprava na závody?
Příprava byla dost náročná, začala vlastně už koncem léta loňského roku, to jsme se s Didi připravovali na MMČR (2020) které se konalo v Plzni na jaře 2021 a od té dobe jsme byli v podstatě nepřetrzitě v dosti přísném stravovacím i tréninkovém procesu, který neustále gradoval, místy to bylo hodně náročné a i nepříjemné, jak po fyzické tak psychické stránce, takže opravdu celý rok v přípravě.

2 -  S jakým cílem jste jeli na tyto závody
Cíl byl jasný, odvézt z Mistrovství Evropy co nejlepší umístění, povedlo se. Tři kategorie - 3x první místo.

3 - Popiš čtenářům průběh závodů?
Den před samotným závodem proběhla registrace, měření a vážení.V sobotu od rána jsem se snažil ještě dopilovat formu tak, aby na prknech svaly byly plné a forma dokonalá. Myslim, že to vyšlo. Byl jsem s formou spokojený a rozhodčí evidentně taky. Horší to bylo s nástřikem, tam mi to lehce nevyšlo (to můžete vidět i na fotkách), naštěstí to moje umístění neohrozilo. Celý závodní den byl hodně náročný.  Postupem celého dne jsem byl víc a víc vyčerpaný, bylo to i na mě hodně poznat, ale na pódiu jsem dal pokaždé do toho vše tak, abych svou formu prodal co nejlépe!

4 – Tak to je velký úspěch. Jaký je to pocit, když stojíte na stupni vítězů a hraje česká narodní hymna?
Děkuju, ano, myslím, že to úspěch je. Ten pocit je opravdu krásný, přál bych to zažít každému sportovci.

5 – Cesta domů?
Cestu domů si vždy užívám, jsme vždy ještě plni dojmů a s manželkou celou cestu řešíme jen závody, kulturistiku, přípravu, trénink, stravu, pózování, různe chyby atd. Já bych si mohl o těchto věcech povídat pořád.
Takže cesta domů byla sice dlouhá, ale příjemná.

Didi a Petr s rodinou

6 – Plány do budoucna?
Na podzim příštího roku se koná v Praze Mistrovství světa, tak pokud nám to zdraví a okolnosti umožní, tak od príštího týdne nanovo do přípravy!!

Chtěl bych poděkovat všem, co nám s Didi fandili, manželce, celé své rodině, babičce za hlídání dětí, taky Didi za to, že jsme se navzájem v krizových situacích povzbuzovali a dotáhli to až do konce.  Moc mě celá ta příprava s Didi bavila a pracovat s takovou cílevědomou osobou, jako je Didi, je opravdu radost.

Rád bych také poděkoval za nás oba HA Fitness a Fit Studiu Brumov, kde jsme se po celou dobu připravovali.