Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
úterý, 26 duben 2022 14:56

Daruj krev a buď součástí společné kampaně VZP a Baťovky

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně se připojila ke kampani „ZACHRAŇ ŽIVOT S VZP aneb Daruj krev“. „V současné době máme pro Baťovku k dispozici krevních zásob dostatek, menší část zásob registrujeme pouze u krevní skupiny A Rh faktor minus a 0 Rh faktor minus,“ přiblížila Jana Pelková, primářka Hematologicko-transfúzního oddělení KNTB.

ilustrační foto


Přesto Hematologicko-transfúzní oddělení KNTB trvale hledá nové pravidelné dárce krve. I když nemocnice eviduje každý rok příliv prvodárců, z nichž mnozí darují nejvzácnější tekutinu opakovaně, dárců je zapotřebí více a jejich řady je třeba také neustále omlazovat. „Chceme společnou kampaní oslovit nové, ideálně mladé dárce. Rádi samozřejmě vítáme i ty, kteří darují s železnou pravidelností. Ve stanovené dny bude pro dárce připraven zajímavý doprovodný program v podobě přístrojového měření tělesných hodnot, hydratace pleti nebo měření hodnoty kyslíku v krvi,“ upřesnila primářka.

 

(foto- archiv KNTB)

 

Stálým bonusem pro dobrovolné dárce krve je stále pestřejší nabídka snídaňového menu, které je jim k dispozici v příjemném prostředí zaměstnanecké jídelny KNTB. Snídaňové švédské stoly jsou připravovány každý odběrový den.

„Je důležité se pevně rozhodnout, najít v sobě odvahu a čas. Teprve v odběrovém místnosti člověk zjistí, že darovat krev je maličkost, že odběr vůbec nebolí, trvá pár minut a je hotovo. Hodnota rozhodnutí je naopak nevyčíslitelná, protože se najednou člověk stává součástí záchrany lidského života,“ uzavřela Pelková.

Termíny odběrů v rámci kampaně v roce 2022 jsou stanoveny: 26. dubna, 6. května, 3. června, 1. července, 5. srpna, 2. září, 7. října, 4. listopadu, 2. prosince.

 

(tz)