Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
úterý, 17 květen 2022 23:54

Závažné onemocnění, které nebolí. 17. květen je dnem vysokého krevního tlaku

Onemocnění může poškodit srdce, mozek, ledviny, oči, ale i třeba končetinových či útrobních cév. Problémem je, že zmíněné onemocnění nebolí. Řeč je o hypertenzi neboli vysokém krevním tlaku. 17. květen je každoročně věnován mezinárodnímu dni hypertenze.

 
Jde o poměrně časté onemocnění. „Uvádí se, že postihuje 30-45 % dospělé populace. V České republice tak může tímto onemocněním trpět 1,5 až 2 miliony lidí. Ne všichni však o své nemoci vědí. Některé zdroje uvádějí, že až 50 % nemocných není rozpoznaných,“ uvedl Zdeněk Coufal, vedoucí lékař Kardiovaskulárního centra a primář kardiologického oddělení KNTB.

Nebezpečí, které plyne z nediagnostikované nebo nedostatečně léčené hypertenze, spočívá právě v riziku poškození srdce, mozku, ledvin, očí, ale i třeba končetinových či útrobních cév. Problémem je, že vysoký krevní tlak nebolí. Bolestivé jsou však případné následky – srdeční infarkt, mozková mrtvice, selhání ledvin, zhoršení až ztráta zraku. Přitom je tak snadné těmto katastrofám předejít – stačí krevní tlak hlídat: u zdravých lidí postačí kontrola krevního tlaku 1x za rok, u rizikových jedinců je vhodné měření častější. Za normální tlak se považuje hodnota 120/80mmHg, hodnoty 130-139/85-89 mmHg jsou tzv. „vyšším normálním tlakem“, nad 140/90mmHg se již jedná o hypertenzi. Správný životní styl (omezení příjmu soli v potravě, redukce hmotnosti, omezení sedavého způsobu života, vyvarování se psychosociálnímu stresu, zanechání kouření, léčba syndromu spánkové apnoe) může pomoci se snížením tlaku, ale většinou musíme sáhnout k některému z léků, kterých dnes naštěstí máme poměrně širokou paletu.

 

Ať již měření krevního tlaku u lékaře nebo samoměření doma by mělo mít určitá pravidla: měření by mělo být v pohodlné pozici vsedě, po 5-10 minutách klidu, na pravé či levé paži (jednou za čas na obou pažích) v úrovni srdce s manžetou odpovídající šířky (2/3 délky paže). První měření se nehodnotí a z 2. a 3. měření se stanovuje průměr. Nejlepší výpovědní hodnotu má 24-hodinové automatické ambulantní měření krevního tlaku (tzv. „tlakový Holter“), které vypovídá nejen o absolutních hodnotách krevního tlaku, ale i o denní variabilitě a přítomnosti či nepřítomnosti nočního poklesu. „V případě zjištění hypertenze doporučujeme obrátit se na svého praktického lékaře a včas zahájit léčbu. Jen cca 10 % nemocných s hypertenzí má tzv. sekundární hypertenzi, tedy potenciálně léčitelné jiné onemocnění, jehož důsledkem je vysoký krevní tlak. U ostatních nezbývá než léčit vlastní hypertenzi, a to většinou doživotně,“ uzavřel Zdeněk Coufal.

 

(tz)

 

Valašské cukrářství
... pečené s láskou na Závrší

 

 

 

 reklama