Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
středa, 22 červen 2022 21:29

Kůži si musíme chránit po celý rok

Dnešní horké slunné dny s sebou opět přinášejí i mnoho rizik. Ohrožena je například kůže, která by měla být dostatečně chráněna a ošetřena. Důležitá je také prevence, tedy vyšetření znamének a pigmentových skvrn odborníkem.

Primářka Kožního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně MUDr. Hana Tomková, Ph.D. doporučuje vyhýbat se slunci především v době od 10 do 14 hodin, kdy dosahuje ultrafialové záření UVB svého vrcholu. Pomáhá sice vyhledávání stínu, je však odhadováno, že ve stínu člověk získá polovinu své expozice UVA záření. Je vhodné chránit se před sluníčkem oděvem, slunečními brýlemi či kloboukem se širokým okrajem. „Krémy a roztoky s obsahem ochranného faktoru proti ultrafialovému záření jsou jen jedním aspektem fotoprotekce. Měli bychom dávat přednost těm širokospektrým, které zahrnují ochranu před UVB i UVA zářením. Častým problémem je, že lidé aplikují na kůži nedostatečnou vrstvu ochranného prostředku a během dne jeho aplikaci neopakují každé dvě hodiny či po koupání. Navíc tím, že se při jeho použití tak snadno na slunci nespálí, získávají určitý falešný pocit bezpečí a zůstávají na slunci podstatně déle,“ upozornila primářka Hana Tomková a přidala praktickou radu: 1 lžička opalovacího krému odpovídá množství určenému k pokrytí obličeje a krku, 2 čajové lžičky odpovídají množství potřebnému na trup, 1 lžička na každou horní končetinu a 2 lžičky na každou dolní končetinu. Pro běžné denní použití je doporučován ochranný faktor SPF 15, který absorbuje 93 % UVB záření, pro rekreační a sportovní aktivity či práci venku pak širokospektrý ochranný krém o SPF 30 a více.

ilustrační foto (archiv KNTB)


Melanom je nejčastějším a nejnebezpečnějším druhem rakoviny kůže. K rizikovým faktorům pro vznik melanomu patří světlý fototyp kůže s tendencí ke spálení, nadměrné a opakované slunění, navštěvování solárií – především do 35 let věku, velký počet znamének a pih, atypická znaménka nebo například výskyt melanomu v rodině. „Pro prognózu melanomu je nejdůležitější včasné odstranění chirurgicky vyříznutím. Za velmi důležité považujeme pravidelné samovyšetřování kůže, při kterém by nám mělo být podezřelé každé znaménko, které je asymetrické, má nepravidelné okraje nebo barvu, velikost nad 6 mm, a které se mění co do velikosti, tvaru či barevnosti, svědí nebo na povrchu krvácí,“ vysvětlila primářka Kožního oddělení KNTB MUDr. Hana Tomková, Ph.D.

Ve specializované ambulanci pro mateřská znaménka vyšetřili lékaři na Kožním oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně v roce 2021 téměř 2000 osob. 168 pacientů odcházelo s diagnózou maligního melanomu.

Zájemci o preventivní vyšetření mateřských znamének a pigmentových projevů kůže se mohou kdykoliv během roku objednat do specializované ambulance na kožním oddělení, a to na telefonním čísle 577 552 217.

 

zdroj: KNTB Zlín

 

 

 
Valašské cukrářství
... pečené s láskou na Závrší

 

 

 

 reklama