Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
pátek, 12 srpen 2022 22:10

V létě přibývá mladších pacientů s infarktem

Zvýšené letní teploty s sebou přinášejí mimo jiné také vyšší zátěž pro lidský organismus. Podle primáře Kardiologického oddělení KNTB MUDr. Zdeňka Coufala se zásadně nemění počty pacientů, ale jejich spektrum – přibývá mladších nemocných a ubývá starších.

„Domnívám se, že mladší lidé přeceňují v době letních veder své síly, zatímco starší lidé se snaží v době vysokých teplot šetřit. Obecně však přibývá problémů s dehydratací a s kolapsy,“ konstatoval primář kardiologie Zdeněk Coufal a doplnil: „V horkém počasí je sice běžné, že se člověku může poněkud hůře dýchat, objevovat se časnější únava nebo otoky kolem kotníků, a nemusí to nic znamenat. Pokud však tyto potíže přetrvávají delší dobu či se objeví bolesti na hrudi, které neustupují, měl by člověk vyhledat lékaře nebo si zavolat záchrannou službu.“


Kardiologie v KNTB (foto: archiv KNTB)


Za vše hovoří čísla uplynulých dní. První srpnový víkend mělo Kardiologické oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně rozhodně „napilno“ právě s mladšími ročníky pacientů. Dva měli pouhých 40 let, další tři byli pod padesát nebo lehce nad padesát let. Zatím nejmladším pacientem s infarktem byl letos v červnu mladý muž ze Vsetínska, kterému bylo pouhých 29 let. Za prvních deset srpnových dní tohoto roku lékaři na kardiologii řešili již deset infarktů. Loni v srpnu jich bylo celkem 31, nejvíc z celého roku 2021.

„Říká se to pořád dokola, ale evidentně to nestačí. Opravdu by se v letních měsících nemělo podceňovat přehřátí organismu, pobyt a práce na přímém slunci, nošení pokrývky hlavy, dostatečné pití nealkoholických, mírně mineralizovaných, nebo při velké námaze iontových nápojů. Sport je určitě prospěšná věc, ale při třiceti stupních a na přímém slunci nevhodná. Některé z těchto sportovců pak máme na sále. Jsou plní údivu, že vlastně jenom sportovali a nechápou, jak se něco takového mohlo stát,“ uzavírá téma primář kardiologie v KNTB Zdeněk Coufal.

 

(tz)

  

 

 

 reklama