Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
pondělí, 19 září 2022 23:30

Dětská gynekologie má v KNTB padesátiletou tradici

Gynekologicko-porodnické oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně již na začátku srpna obhájilo akreditaci v oboru dětské gynekologie. Ta má v KNTB padesátiletou tradici, na kterou navazuje dalším vzděláváním a moderními postupy. Díky akreditaci se ve Zlíně mohou vzdělávat lékaři před atestací z dětské gynekologie.

Ambulance dětské gynekologie funguje v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně dvakrát týdně, za rok 2021 tady lékaři vyšetřili 320 malých pacientek do 10 let a více než 500 dětí nad 10 let. Jen ultrazvukových vyšetření bylo v rámci dětské gynekologie v loňském roce celkem více než 800, což je nejvíce ve Zlínském kraji. Lékaři na Gynekologicko-porodnickém oddělení také provádějí u dětských pacientek některé chirurgické výkony, naposledy to byla laparoskopie u šestileté holčičky s přetočeným vaječníkem.

„Onemocnění a problémy v dětském věku mají svoje specifika a vyžadují lidský a citlivý přístup s odborným nadhledem. Ten je podpořený právě atestací v oboru dětská gynekologie. Určitě neplatí, že dítě je jenom malý dospělý. Dětský a adolescentní věk má svá specifika, která je třeba respektovat a takto k nim také přistupovat,“ uvedla vedoucí ambulance dětské gynekologie Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně MUDr. Jolana Konečná.


MUDr. Adéla Maňáková z dětské gynekologie v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně

„Důležitá je diagnostika vývojových vad rodidel s dopadem na sexuální a reprodukční funkce v dospělosti. U děvčat do 10 let se často řeší výtoky a svědění zevních rodidel, předčasná puberta, krvácení z rodidel nebo jejich srůsty. Mezi nejčastější problémy u starších a adolescentů patří bolestivá a nepravidelná menstruace, výtoky a bolesti v podbřišku. Řešíme ale také úrazy našich malých pacientek, mezi nejrizikovější patří jízda na kole, koloběžce, pády na hrany bazénu nebo trampolíny. Letos o prázdninách jsme ošetřili zhruba 10 případů, od lehčích až po těžší,“ popsala MUDr. Adéla Maňáková z ambulance dětské gynekologie v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně. „Dále konzultujeme například problematiku vakcinace proti rakovině děložního hrdla. Zvláště u adolescentů je velmi důležitá osvěta ohledně zahájení pohlavního života, výběru vhodné antikoncepce a prevencí sexuálně přenosných onemocnění. V tomto smyslu spolupracujeme se sexuologickou ambulancí, která funguje v rámci gynekologie KNTB. K náplni dětské ambulance patří však také třeba sledování po apendektomii nebo indikace k lázeňské léčbě. Malé pacientky s rodiči k nám kvůli tomu jezdí z celého Zlínského kraje,“ dodala gynekoložka Adéla Maňáková.

 

(tz) 

 

 

 reklama