Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
neděle, 16 říjen 2022 16:54

Zlínská krajská nemocnice má jeden z nejmodernějších SPECT/CT v ČR

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně uvedla slavnostně do provozu nejnovější a nejmodernější verzi SPECT/CT. Jedná se o špičkový hybridní přístroj s mnoha možnostmi využití a řadou unikátních aplikací. Moderní SPECT/CT kamera firmy Siemens Healthineers je kombinována s plnohodnotným 16 vrstvým CT přístrojem, který může zároveň sloužit i jako záložní výpočetní tomograf pro celou nemocnici.

„Pomocí této hybridní kamery jsme schopni provádět celou řadu vyšetření, především u onkologických a kardiologických pacientů, jejichž počet každoročně vzrůstá. Aby bylo možné scintigrafická vyšetření provádět, je nutné do těla pacienta vpravit malé množství radiofarmaka. To se následně krátkodobě vychytává v orgánech, které chceme vyšetřit. Díky vysoké citlivosti této nejnovější dvoudetektorové kamery, můžeme dávku radiofarmaka snížit a rovněž zkrátit čas vyšetření. Hybridní SPECT/CT dokáže zobrazit funkci či metabolickou aktivitu orgánů a zároveň pomocí CT poskytne přesné anatomické informace, například o patologickém ložisku, uzlině a podobně,“, uvedla primářka Oddělení nukleární medicíny Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně MUDr. Andrea Bronczková, MBA.


Zlínská krajská nemocnice má jeden z nejmodernějších SPECT/CT v ČR
(foto, archiv KNTB Zlín)

V takové hardwarové i softwarové konfiguraci je přístroj jednou z nejlépe vybavených SPECT/CT kamer v České republice. „Přístroj jsme pořídili za téměř 40 milionů korun včetně plného servisu na dalších šest let. (včetně DPH) Bude to obrovský přínos pro pacienty nejen ze Zlína, ale z celého Zlínského kraje. Díky vyšetření na něm bude možné rozpoznat řadu začínajících, především onkologických onemocnění, včas,“ doplnil ředitel a předseda představenstva Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Ing. Jan Hrdý.

Jednou z nejvýznamnějších inovací nejmodernějšího SPECT/CT je software xSPECT Bone pro vyhledávání kostních lézí založený na algoritmu, který nepoužívá žádný z jiných výrobců onkologických softwarů na trhu.

„Tato aplikace je pro nás velkým benefitem, protože umožňuje zobrazit kostní struktury a jejich patologické změny v maximálním možném rozlišení, a tím dřívější a přesnější rozpoznání například kostních metastáz, které se objevují u řady nádorů. To pak dává možnost onkologům rychle zahájit nebo přizpůsobit onkologickou či jinou léčbu,“ doplnila primářka Andrea Bronczková. „A nemohu opominout také speciální kardiologický software, pomocí něhož dokážeme podat kardiologům cenné informace o ischemické chorobě srdeční u rizikových pacientů.“

 

(tz) 

 

 

 reklama