Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
úterý, 30 říjen 2012 01:00

Lékaři KNTB jako jediní v kraji vyšetřují střevo pomocí kapslové enteroskopie

Od letošního října začali gastroenterologové interní kliniky zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), vyšetřovat tenké střevo pomocí tzv. kapslové enteroskopie. Zlínští lékaři kapsli používají jako jediní v kraji, vyšetření se jinak provádí pouze ve fakultních nemocnicích. Ke kapslové enteroskopii přistupují v případě, když jiné způsoby vyšetření zažívacího traktu včetně endoskopie nezjistí příčinu potíží. Touto metodou už vyšetřili tři pacienty.

„Jde o moderní metodu, která zpřesňuje diagnostiku onemocnění tenkého střeva. Umožňuje zjistit jeho záněty, zdroje krvácení a vzácné typy nádorů. Vyšetření je zcela nebolestivé. Zjednodušeně řečeno – pacient spolkne speciální kapsli, ve které je miniaturní kamera. Ta snímá vnitřek tenkého střeva a obraz vysílá do záznamového zařízení, které má pacient připevněné na těle. Záznam pak prohlédneme jako film,“ vysvětlil vedoucí lékař gastroenterologie KNTB Vladimír Kojecký.

Vyšetření se dělá ambulantně. Den před vyšetřením pacient vypije speciální roztok k vyčištění tenkého střeva. K vyšetření přichází na lačno. V nemocnici mu připevní na tělo snímací přístroj s elektrodami a spolkne kapsli. Pak odchází domů a další den se snímač sundá. Lékaři pak na základě záznamu vyhodnotí příčinu potíží. Spolknutá kapsle vyjde z těla pacienta stolicí. „Jedna kapsle stojí kolem 10 tisíc korun a zdravotní pojišťovny vyšetření hradí až po předchozím schválení revizním lékařem,“ doplnil Kojecký  

Zlínským gastroenterologům se daří prosazovat i v mezinárodním měřítku. S uznáním se setkala na  Evropském gastroenterologickém kongresu ve Španělsku práce o léčbě zažívacích poruch u diabetiků. Se zkušenostmi s časnou diagnostikou střevních zánětů vystoupili loni na největším celosvětovém kongresu Digestive Disease Week v Chicagu.

Karla Havlíková- Tisková mluvčí KNTB