Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
úterý, 15 červenec 2014 17:16

Hledá se vhodný dárce kostní dřeně pro mladého muže z Valašských Klobouk

Hledá se vhodný dárce kostní dřeně pro mladého muže z Valašských Klobouk. Pomoci může každý. První krok se nazývá rozhodnutí. Každý zdravý člověk ve věku 18 - 35 let může vstoupit do Českého národního registru dárců dřeně.


PROSÍME O POMOC!
Přihlaste se na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a darujte kostní dřeň spolu s šancí na život!


Prvním varováním byla obrovská únava. Když se jí 26letý Michal z Valašských Klobouk nemohl zbavit, šel k lékaři. Vysvětlení se našlo brzy – akutní forma leukémie. Všechno se to seběhlo před pěti týdny.

„Už nyní je jisté, že bude potřebovat dárce kostní dřeně. Mezi nejbližšími ale není a neobjevil se zatím ani v registru dárců," řekla Zdenka Wasserbauerová z nadace Šance. Už 17 let pracuje na tom, aby bylo co nejvíc potenciálních dárců. Díky ní odborníci evidují už více než 4 800 lidí ze Zlínského kraje, kteří jsou ochotní podstoupit odběr kostní dřeně a pokusit se tak zachránit jiný lidský život. V rámci země je to druhý nejvyšší počet. „Většina z nich se nakonec dárcem nestane, podle statistik je vhodný každý stodvacátý registrovaný," uvedla Wasserbauerová.

S náborovou kampaní pro Michala se obrátila na dobrovolné hasiče, nejvhodnějšími dárci totiž bývají muži do 35 let. Její žádost putovala přes zlínské dobrovolné hasiče na všechny spolky v kraji. „Věřím, že to vyjde. Hasiči jsou vždy ochotní pomoci a chránit lidský život," doufá žena. V září plánuje oslovit studenty, až se vrátí do škol. Naděje ale vkládá i do veřejnosti.

Lidé ve Zlínském kraji totiž už jednou dokázali, že jim cizí neštěstí není lhostejné. Podobnou situaci zažili loni na podzim, kdy se hledal dárce kostní dřeně pro mladou učitelku angličtiny ze Zlína. Transfuzní stanice, kde se provádí prvotní odběr krve a sbírají údaje o možném dárci, téměř kolabovaly pod náporem zájemců. Hrnuly se sem celé školní třídy středoškoláků nebo sportovci, lidé ale přicházeli i individuálně. Příběh Petry Slavíkové, která s leukémií bojovala už podruhé, znal prakticky každý. Jako máma malé dcerky totiž usoudila, že nemá co ztratit a pustila veřejnost do svého soukromí, co prožívá, popsala na sociální síti. Dnes je půl roku po transplantaci a i když tělo stále hodně bojuje, prognózy nejsou špatné.

„Musíš hodně myslet sám na sebe, na to, že to zvládneš. Poslouchej muziku, plánuj, co budeš dělat za rok. Je to těžké, ale jde to," vzkázala Slavíková Michalovi. Ten zatím tolik síly nemá, se svou situací se teprve srovnává a navíc je stále v brněnské nemocnici.

„Ze začátku tomu nevěříte, bojíte se to i jen vyslovit. Běžný život vidíte v nedohlednu a zvykáte si jen pomalu," popsala pocity onkologických pacientů Wasserbauerová. Zná je nejen z mnohých vyprávění těch, kterým se snaží pomoci, ale také z vlastní zkušenosti. Na pomoc lidem s leukémií se vrhla poté, co onemocněl její malý vnuk. O případu Michala ví několik dnů, přesto už dokázala zmobilizovat lidi na mnoha místech. Například personál valašskokloboucké polikliniky. Tamní zdravotníci přislíbili, že přímo v Kloboukách zřídí odběrní místo pro zájemce, aby jim ušetřili cestu na transfuzní stanici do Zlína. Termín odběru 28.8.2014.


Přihlásit se mohou zájemci na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. V první chvíli jde totiž jen o vyplnění formuláře a odběr malé ampulky krve. Tu pak lékaři vyšetří, popíší její znaky a údaje zařadí do registru. Podle nich se pak hledají dárci.

Další možností je přihlásit se přímo na transfúzní stanici Zlín a Uh. Hradiště. Zlín tel.: 577 552 322, Uh. Hradiště tel.:724 631 112, v době od 10 do 12 hod., pak budete pozvání k odběru na určený den.

Ve Zlínském kraji je už 40 lidí, kteří darovali kostní dřeň. Zatím poslední z nich, muž z Kroměříže, zákrok podstoupil loni v prosinci. Dárci si mohou vybrat ze dvou způsobů odběru, buď v celkové narkóze z pánevní kosti, nebo separací kmenových buněk z krve. V takovém případě zdravotníci napíchnou žílu na ruce jako při běžném odběru krve, ta pak protéká speciálním přístrojem a vrací se zpět do žíly.

Zdenka Waserbauerová, Nadace Šance

AKTUALIZACE
Přijďte ve čtvrtek 28. srpna od 13:00 do 16:00 hod. na valašskoklobouckou polikliniku a přidejte se k dárcům kostní dřeně. Právě vy můžete zachránit lidský život, a to nejen Michalův! Pomoci může každý. První krok se nazývá rozhodnutí. Celá procedura i se zapsáním dat trvá cca 10 minut, nemusíte se předem hlásit, ani přijít nalačno, zaměstnavatel vám vystaví propustku. Místo odběru bude upřesněno na hlavním vchodu polikliniky.
reklama