Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
úterý, 08 leden 2013 10:17

Dárce krve z Valašských Klobouk dosáhl 60 odběrů

Transfuzní oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně nedávno zaznamenalo významný šedesátý odběr valašskoklobouckého dárce Ludvíka Harabiše. Dobrovolné darování krve bez nároku na odměnu je hodné velkého uznání. Také starosta města Valašské Klobouky Dalibor Maniš vyjadřuje dárci touto cestou blahopřání a poděkování za jeho hluboce lidský přístup.

 

„Panu Ludvíku Harabišovi patří velké poděkování za jeho osobní postoj a nezištnou pomoc potřebným, lidem trpícím vážnými chorobami, po úrazech a podobně. Jeho ochota bezplatně darovat krev by se měla stát vzorem pro další následovníky," vyjádřil starosta Dalibor Maniš. „Do dalších let přejeme dárci pevné zdraví, osobní spokojenost a ještě mnoho úspěšných odběrů," dodal.

 

Krev má v současné medicíně velmi důležité místo a je cenná zejména proto, že ji nelze vyrobit uměle. Krev od dárců pomáhá při operacích, transplantacích, úrazech i otravách. Jsou však i lidé, kteří jsou na darovanou krev odkázáni trvale, a to například z důvodu zhoubných nemocí krve nebo léčby umělou ledvinou. Bez ohledu na momentální zdravotní stav ovšem může krev v určité situaci potřebovat kdokoli. V průměru dostane každý člověk čtyřikrát za svůj život krevní transfuzi a dvanáctkrát preparát, který se z krve vyrábí.

 

Lenka Zvonková