Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
čtvrtek, 17 září 2015 08:04

Ve zlínské porodnici se narodilo o 123 dětí víc než loni

ZLÍN - Za letošní první pololetí se v porodnici zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), narodilo při 1211 porodech 1238 dětí. Z toho bylo 615 chlapců a 623 děvčat. Je to o 132 porodů a 123 dětí více, než za stejné období loňského roku.


„Porodnost se zvyšuje a svůj podíl na tom mají i stále lepší podmínky pro nastávající maminky. Mohou si vybrat z různých poloh při porodu, například vleže na boku, vkleče na porodním lůžku, ve stoje s oporou porodního lůžka, na porodnické stoličce s oporou buď partnera nebo porodní asistentky, do vody ve vaně. Samozřejmostí je přítomnost doprovodu rodičky za porodu. Nabízíme individuální přístup k porodům. Jsme jedno z mála pracovišť v ČR, kde je umožněn porod konce pánevního v alternativní poloze,“ řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení KNTB Zdeněk Adamík.

Také pokoje jsou velmi dobře vybaveny, aby se tu rodičky cítily co nejlépe a před porodem i po něm byly v co nejlepší pohodě. Na porodním sále je jeden nadstandardní porodní pokoj vybavený samostatným sociálním zařízením, vanou, televizí a lednicí a nechybí tu prostor pro přítomnost doprovodu rodičky. Další čtyři porodní pokoje jsou vybaveny vanou.

„Rodičky mají k dispozici různé pomůcky, například gymnastický míč, masážní pomůcky, matraci, stoličku a mohou využít aromaterapii a homeopatika,“ doplnila vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Helena Novotná.

V oddělení šestinedělí je v každém patře jeden jednolůžkový nadstandardní pokoj vybavený samostatným sociálním zařízením, televizí a lednicí. Ostatní pokoje jsou dvoulůžkové. Některé porody je podle primáře nutné provést císařským řezem. Těch bylo v KNTB za letošní půlrok 339, to je 27,9 % z celkových porodů. Loni ve srovnatelném období bylo 278 císařských řezů, to je 25,8 % z celkového počtu porodů.

„Pokud se týká císařských řezů, naše porodnice je pod průměrem perinatologických center. Hodnocení porodnic podle počtu císařských řezů je ale zastaralý pohled, protože na prvním místě je výsledek porodu pro rodičku a novorozence. To dokládá i fakt, že Ústav pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v Praze Podolí, který je největší porodnicí v České republice, je na předním místě i v počtu císařských řezů. Je to proto, že řeší nejsložitější patologická těhotenství,“ zdůraznil primář Adamík.

Na Moravě jsou podle něho pouze čtyři perinatologická centra: v Ostravě, Olomouci, Brně a Zlíně. „Naše perinatologické centrum se skládá z gynekologicko-porodnického oddělení a neonatologického oddělení. Poskytuje komplexní péči pro všechny těhotné pro patologická a riziková těhotenství. Tato péče souvisí s ostatními konziliárními obory: interna, hematologie, diabetologie, chirurgie. Další součástí je Centrum pro fetální medicínu a genetiku. To umožňuje propojení komplexní péče o těhotné,“ vysvětlil primář.

Zlínské centrum poskytuje perinatologické služby pro celý Zlínský kraj, pro porodnice zřizované Zlínským krajem a pro porodnici ve Valašském Meziříčí.

 

tz- Karla Havlíková, tisková mluvčí KNTB

 


reklama