Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
pátek, 04 březen 2016 12:05

Dárce krve Leoš Trčka dosáhl 70 odběrů

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Transfuzní oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně zaznamenalo sedmdesáty odběr dobrovolného dárce krve Leoše Trčky.


Vedení města Valašských Klobouk mu ve čtvrtek 3. března 2016 vyjádřilo obdiv a poděkování za jeho hluboce lidský přístup, kterým snaží jít příkladem ostatním spoluobčanům.

"V současné společnosti bohužel dobrovolné dárcovství životně důležité tekutiny není samozřejmostí. Vážím si všech lidí, kteří obětavě, bez váhání, bez ohledu na čas i své pohodlí pomáhají druhým. Jsem rád, že existují a snaží se zachraňovat lidské životy. Dobrovolné dárcovství krve je hodné velkého uznání, proto bychom si těchto spoluobčanů měli vážit, nikdy nevíme, kdy ji budeme potřebovat my," vyjádřil místostarosta města.

Slavnostního poděkování se zúčastnila i členka místní skupiny Českého červeného kříže Mgr. Eva Fialová, která dárci jménem všech vyslovila velké díky a popřála do dalších let pevné zdraví, osobní spokojené a mnoho dalších úspěšných odběrů.

Krev je v současné medicíně velmi důležitá a cenná, protože ji nelze uměle vyrobit. Je pomocníkem při operacích, transplantacích, úrazech, otravách atd. Někteří z nás jsou na ni odkázáni na celý život a to z důvodu zhoubných nemocí či léčby umělou ledvinou. Léky, které se z krve vyrábí, pomáhají přežít lidem s poruchami srážlivosti nebo obranyschopnosti. Bez ohledu na momentální zdravotní stav může krev v určité situaci potřebovat kdykoli. V průměru dostane každý člověk čtyřikrát za svůj život krevní transfuzi a dvanáctkrát lék či jiný preparát, který se z krve vyrábí.

Chcete pomoct? Nejbližší odběrová místa najde buďto ve Zlíně – Transfúzní oddělení Krajské nemocnice T. Bati (13. budova) nebo ve Vsetínské nemocnici – Hematologické a transfúzní oddělení.

 

-tz-

reklama