Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
čtvrtek, 10 březen 2016 00:39

Nová mobilní aplikace pomůže pacientům i záchranářům

ZLÍNSKO - Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje, p. o. bude mít od 8. 3. 2016 nového pomocníka pro určení polohy pacientů volajících na linku 155.


V život ohrožující situaci stačí, aby volající na „chytrém“ mobilním telefonu přidržel nouzové tlačítko na displeji. Tímto jednoduchým pohybem se spustí vytáčení linky 155 a zároveň se z mobilního telefonu odešle zpráva, která obsahuje informace o přesné poloze volajícího či doplňující informace týkající se zdravotního stavu postiženého.

Za posledních dvacet let prošla zdravotnická záchranná služba výraznou proměnou. Každodenní práci záchranářů dnes podporuje pokročilý informační systém, sledování pohybu vozů apod. Předání informace o místě události však bylo po dlouhé desítky let závislé na schopnosti pacienta místo nehody přesně určit ale i schopnostech operátora linky 155 kvalitně informaci o poloze od volajícího vyhodnotit.


Hlavní předností nové mobilní aplikace “Záchranka“ je využití schopností chytrých mobilních telefonů pro stanovení přesného místa nehody. Odeslání přesné polohy a vytáčení linky 155 je provedeno stisknutím jediného tlačítka. Volající je tak vždy přepojen na zdravotnickou záchrannou službu příslušného kraje standardní cestou vytočením linky 155. Nouzová zpráva, obsahující přesnou polohu pacienta, je pak formou datového spojení či jednoduše pomocí SMS, odeslána přímo do informačního systému naší záchranné služby. Během prvních několika vteřin tísňového hovoru tak operátor vidí přesnou polohu pacienta na svém monitoru. Záchranářům pozemní i letecké záchranné služby tak aplikace velmi usnadní často zdlouhavé hledání přesného místa zásahu, ať už se jedná o dopravní nehodu či pád cyklisty v lese.

Součástí nouzové zprávy však není jen poloha pacienta, ale i stav baterie mobilního telefonu. Dále jazyk či stručné zdravotní údaje, které má uživatel možnost dopředu vyplnit v rámci nastavení. Aplikace nabízí také interaktivní návod pro poskytování první pomoci.


Ne vždy je ihned nutné volat zdravotnickou záchrannou službu, proto v aplikaci uživatel nalezne také seznam nejbližších pohotovostí či lékáren. Jednoduchým přepnutím aplikace do testovacího režimu si pak každý může vyzkoušet aktivaci Alarmu nanečisto. Mobilní aplikace je dostupná zdarma pro chytré telefony s operačními systémy Apple iOS a Google Android.

 

tz, Josef Valenta, ředitel ZZS ZK, p. o.

 

 

reklama