Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
úterý, 05 únor 2013 23:46

Tři desítky házenkářů a házenkářek se rozhodly pro dárcovství kostní dřeně

Stát se dárci a dárkyněmi kostní dřeně se rozhodli házenkáři HC Gumárny Zubří a házenkářky HC Britterm Veselí nad Moravou. Tři desítky jich dnes přišly do hematologicko-transfuzního oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) k odběrům vzorků krve. Pokud budou výsledky rozborů krve v pořádku, budou sportovci a sportovkyně zařazeni do registru dárců kostní dřeně. „K odběrům jsme chtěli přijít už loni, ale hráli jsme o titul, takže k tomu nebyla zrovna vhodná doba. Svůj záměr jsme proto uskutečnili až dnes. Prostě jsme se rozhodli, že do toho půjdeme. U mě to byl i lidský důvod, protože před 16 lety onemocněl syn leukémií. Sám jsem v registru kostní dřeně už 15 let. Mezi kluky a holkami jsme udělali osvětu. Všichni to vzali tak, že je to věc potřebná,“ řekl masér HC Gumárny Zubří a iniciátor akce Petr Kocurek.


Jeho slova potvrdil Štěpán Randýsek. „Už delší dobu jsem uvažoval o dárcovství krve. Když jsem se dozvěděl o této akci, tak jsme se s ostatními shodli, že do toho půjdeme. Nebylo o čem přemýšlet,“ sdělil sedmadvacetiletý házenkář.  „Určitě tyto nové dárce vítáme a děkujeme jim, jejich potřeba je veliká. Pacientů s hematologicko-onkologickým onemocněním přibývá a u některých je darování kostní dřeně jedinou nadějí na vyléčení. Je těžké najít shodu mezi pacientem a dárcem. Proto čím více dárců v registru je, tím větší je šance pro nemocného, že bude mít vhodného dárce,“ zdůraznila primářka HTO KNTB Yvetta Stavařová.


Její oddělení spolupracuje s registrem dárců kostní dřeně přes 10 let. „V registru Zlínského kraje je kolem 3700 dárců. Z nich 39 už kostní dřeň darovalo konkrétnímu pacientovi, jeden dárce dokonce dvakrát,“ řekla primářka.


Podle ní se někteří lidé vlastního odběru kostní dřeně bojí. Mohou si však vybrat, jakým způsobem ji budou darovat. Buď klasickým odsáním z kosti při celkové narkóze pacienta, nebo novější metodou, kterou je darování krevních kmenových buněk z žíly pomocí separátoru. O obou metodách se zájemci více dozvědí na www.kostnidren.cz/registr.

 

Karla Havlíková- tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)