Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
středa, 17 květen 2017 00:33

Šestadvacet nových monitorů pohlídá dech novorozenců

ZLÍN - Šestadvacet nových monitorů dechu Babysense II předala 16.5.2017 Nadace Křižovatka novorozeneckému oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB).


Přístroje v hodnotě 77 220 korun převzal od ředitelky nadace Štěpánky Pokorníkové primář oddělení Jozef Macko. „S monitory máme velmi dobré zkušenosti a jsme opravdu rádi, že nadace na nás myslí a už více než 15 let nám je dodává. Jsou velmi potřebné pro právě narozené děti, které často nedýchají pravidelně. Právě monitory pohlídají jejich dech, maminky jsou mnohem klidnější, když jejich miminko leží na podložce monitoru. V případě, že dítě nedýchá, alarm monitoru na to upozorní,“ řekl primář.

Zástupci nadace, sponzorů a KNTB s monitory dechu.(foto-archiv KNTB)Monitory pořídila nadace z finančních darů sponzorů. „Letos přístroje financovaly společnosti ALPIQ, Teplárna Otrokovice, Continental Barum, Mitas, Local Energies, Kovárna VIVA a BC LOGISTIC,“ upřesnila ředitelka Pokorníková.

Díky darům nadace, respektive sponzorů, může novorozenecké oddělení monitory dechu půjčovat maminkám i domů na nezbytně nutnou dobu. „Při odchodu s miminkem z porodnice jich této možnosti využívá stále více,“ dodal primář.

Nadace Křižovatka se jako jediná v ČR aktivně věnuje podpoře povědomí o syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS), ke kterému dochází nejčastěji u dětí od narození do šesti měsíců věku. Přichází bez varovných signálů, když dítě spí. Monitory hlídají kromě zástavy dechu také apnoe pauzy – bezdeší a jiné nepravidelnosti dechu.

 

-tz-