Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
středa, 26 červenec 2017 07:35

Potrubní pošta ve zlínské nemocnici, hmotnost zásilky až 1 kg

ZLÍN - Potrubní pošta není zdaleka historickou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nejčastěji se používá právě ve zdravotnických zařízeních, kde výrazně zrychluje přepravu biologických vzorků k laboratorním vyšetřením. V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně přepraví potrubní pošta denně celkem 900 transportů.


Ve zlínské nemocnici funguje potrubní pošta od roku 1999. Systém se postupně rozšiřoval, nyní má tři linky s jednou řídící centrálou. „Systém zajišťuje v areálu nemocnice přepravu především biologického a drobného materiálu, léků nebo dokumentů mezi odděleními, vše se děje pomocí přepravních pouzder,“ komentoval systém potrubní pošty ekonomicko provozní náměstek KNTB Ing. Vlastimil Vajdák a dodal, že potrubí propojuje 12 nemocničních objektů.

Potrubní pošta ve zlínské nemocnici (foto- archiv Krajská nemocnice T. Bati)Hmotnost zásilky může být až 1 kg, rychlost je zhruba 6 metrů za vteřinu. Potrubní rozvod je v budovách veden většinou v podstropních částech, mimo objekty v tepelných kanálech nebo v zemi. Celková délka rozvodu je 1,5 km. Celý systém je napojen na centrální počítač a obsluha má možnost sledovat chod pouzder. Potrubní pošta funguje na principu proudícího vzduchu pomocí dmychadel tam i zpět, díky výhybkám se pak rozvětvuje do jednotlivých budov.

Potrubní poštu využívá od roku 2011 také Vsetínská nemocnice, konkrétně v budově s oddělením patologie a centralizovanými laboratořemi. V Uherskohradišťské nemocnici je plánována v nové budově interny.

 

-tz-

reklama