Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
středa, 04 říjen 2017 09:06

Záchranáři začali využívat moderní přístroje pro masáž srdce, které jim pořídil kraj

ZLÍNSKÝ KRAJ – Výraznou pomoc při záchraně lidských životů přinese 28 nových přístrojů pro nepřímou srdeční masáž, které 3.10.2017 slavnostně uvedla do provozu Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje.


Přístroje v hodnotě převyšující 14 milionů korun pořídil Zlínský kraj v rámci svého projektu na dodání specializované techniky a věcných prostředků pro krajské zdravotnické záchranáře.

přístroj pro nepřímou srdeční masáž (foto kr-zlinsky.cz)


„Záchranná služba Zlínského kraje doposud tyto přístroje ve svém vybavení neměla. Jejich velkým přínosem je zejména snadné a rychlé využití přímo v terénu. Významně tak přispějí k dalšímu zkvalitnění zásahů zdravotnických záchranářů v našem kraji,“
uvedl hejtman Jiří Čunek, který se společně se svým statutárním náměstkem Jiřím Sukopem slavnostního předání přístrojů osobně zúčastnil.

Všech 28 přístrojů slouží k nepřímé srdeční masáži dospělých a 11 z nich lze použít i u dětí. Váží maximálně 8,5 kg, což umožňuje jejich snadnější transport i nekomplikovanou a rychlou manipulaci s pacientem při jejich použití, a to i v sanitním voze nebo vrtulníku. Přístroje mají navíc volitelné režimy kompresí a pro jejich napájení je možno využít i variabilní zdroje energie.

Projekt „Technika pro Zdravotnickou záchrannou službu Zlínského kraje“ o celkových nákladech 63,2 milionu korun realizuje Zlínský kraj s využitím dotace z Integrovaného regionální operačního programu ve výši 90 % celkových nákladů. Projekt řeší kromě pořízení přístrojů pro nepřímou srdeční masáž také zakoupení přístrojů pro umělou plicní ventilaci nebo vybudování klimatizačních jednotek pro výjezdové základny ve Zlíně a Kroměříži. Zakoupeno bude také 8 nových sanitních vozidel, 4 terénní sanitní vozidla a 1 vozidlo uzpůsobené pro přepravu pacientů s podezřením na vysoce nakažlivé nemoci a nadměrných pacientů.


Přístroje pro nepřímou srdeční masáž i pro umělou plicní ventilaci byly již předány, dodávka sanitních vozů proběhne v lednu 2018, klimatizační jednotky pro výjezdové základny ve Zlíně a Kroměříži se právě realizují.

 

-tz-

reklama