Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
pondělí, 09 říjen 2017 18:02

Zajímavá operace: tkáň z předloktí nahradila část jazyka

ZLÍN - Lékaři Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně provádějí ročně stovky různých operací a zákroků. Desítky z nich jsou velmi náročné a pro laika často až neuvěřitelné.

 

Operace jazyka v KNTB (foto-archiv Krajská nemocnice T. Bati, a. s.)


Jedním ze zajímavých případů poslední doby byl pacient se zhoubným nádorem části jazyka. Rozsah nádoru omezoval pacientův příjem potravy a výslovnost. Proto musela být téměř polovina jazyka s nádorem odstraněna a nahrazena. „Odstranili jsme část jazyka, podčelistní slinné žlázy a mízní uzliny krku vlevo a částečně vpravo. Po přípravě cév na krku a odběru tkáně z předloktí jsme nahradili chybějící část jazyka a cévy vyživující tkáně sešili pod mikroskopem. Defekt na předloktí jsme kryli kůží pacienta z paže,“ okomentoval operaci primář Oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie MUDr. Jiří Šimek.

Nemocný byl již třetí den po operaci na standardním oddělení. Necelé tři týdny po výkonu je pacient v domácí péči, rehabilituje práci jazyka, cvičí výslovnost některých hlásek. I přes počáteční potíže je schopen příjmu měkčí stravy, pití zvládá bez omezení.

 

-tz-

reklama