Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
úterý, 12 prosinec 2017 01:00

Nový stůl unese 250 kilového pacienta

ZLÍN - Operatéři v Krajské nemocnici T. Bati začali používat nový vysoko zátěžový operační stůl Trumpf. Důvodem k pořízení takového zařízení je narůstající počet silně obézních pacientů. Na klasickém operačním stole s nosností do 135 kilogramů může být totiž akutní operace pro takové pacienty riziková.


Nový operační stůl patří k nejmodernější generaci s nosností do 400 kg a v polohovacím módu unese pacienta do hmotnosti 250 kg. „Je vybaven inteligentním dálkovým ovladačem s displejem, který upozorňuje obsluhu na možnost kolizní situace. Součástí stolu je bohaté příslušenství, které umožňuje provést na něm operace u extrémně obézních pacientů všem deseti operačním odbornostem operujícím v naší nemocnici,“ uvedl primář Centrálních operačních sálů MUDr. Ivan Anděl.

vysoko zátěžový operační stůl Trumpf (foto-archiv KNTB)


Nadměrná hmotnost lidského těla je choroba jako taková a přináší pacientům řadu komplikací. „Jednou z nich je vysoká náročnost operací zejména v dutině břišní. Kromě náležitě vybaveného operačního stolu jsou zapotřebí dlouhé operační nástroje, výkonná operační světla a zkušenosti operatéra,“ řekl primář Ivan Anděl a dodal: „ U pacientů, kterým se nedaří snížit tělesnou hmotnost úpravou životního stylu, případně lékařem vedenou léčbou, se v posledních letech začala používat operační metoda zvaná bariatrická chirurgie. Zavedení tohoto typu operací připravují v příštím roce také chirurgové v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně.“


Nejčastějšími typy bariatrických operací jsou plikace žaludku nebo bandáž žaludku. Nový vysoko zátěžový stůl umožní, aby pacienti ze Zlínského kraje, kteří jsou k bariatrické operaci vhodní, nemuseli za touto léčbou dojíždět do nemocnic mimo region. Podobný operační stůl byl pořízen také s příslušenstvím pro neurochirurgickou operativu. Oba stoly nemocnice zakoupila v rámci dotací IROP a stály pět a půl miliónu korun (spoluúčast KNTB 15%).

 

-tz-