Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
čtvrtek, 03 květen 2018 08:44

Mladí zdravotníci z Val. Klobouk zahájili soutěžní sezónu úspěšně

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Poslední dubnový týden se 25 klobouckých mladých zdravotníků zúčastnilo prvních dvou letošních soutěží hlídek mladých zdravotníků a zúročilo tak své schopnosti a dovednosti, které od začátku školního roku získávalo v kroužku mladých zdravotníků pod vedením Ludmily Šulcové.


Ve čtvrtek 26. dubna 2018 se ve Zlíně konalo okresní kolo soutěže a Valašské Klobouky zde reprezentovaly dvě hlídky I. stupně a tři hlídky II. stupně. Osm soutěžních stanovišť bylo rozmístěno na náměstí Míru a v přilehlých parcích Svobody a Komenského a celkem 16 hlídek zde plnilo dané úkoly. U každého stanoviště byli dva až tři rozhodčí, kteří v civilním životě pracují jako profesionální záchranáři a lékaři, a hodnotili nejen postup, který hlídka zvolila při poskytnutí první pomoci, ale také komunikaci s tísňovou linkou, komunikaci mezi sebou navzájem, spolupráci a v neposlední řadě také zajištění bezpečnosti těch, kteří pomoc poskytují, nebo zajištění místa, kde je pomoc poskytována.

zdravotníci z Valašských Klobouk na soutěži v Brumově

Mezi úkoly byla zařazena obvazová technika, transport raněného, ošetření po pádu z kola, ale také neúrazové stavy. Takovým neúrazovým stavem byla například diabetička sedící na lavičce, a aby to mladí zdravotníci neměli tak jednoduché, tak měla nohu v sádře a vedle sebe složené berle. Děti musely zjistit, co slečně vlastně je, a podle toho se dále zachovat. Mezi další neúrazový stav patřila situace, kdy mladý muž běží a najednou padá k zemi. Asi nejsložitější byl úkol, v němž dva zranění mladíci v podnapilém stavu se vzájemně napadali a vykazovali známky agresivity.


zdravotníci z Valašských Klobouk na soutěži v Brumově


Všechny naše hlídky si vedly více než dobře. Ti mladší obsadili třetí místo (Adéla Gašpárková, Michaela Šánková, Klára Kúdelová, Gabriela Horáčková a Václav Kocourek) a čtvrté místo (Eliška Švachová, Emma Bližňáková, Tereza Trčková, Kristýna Fůsková a Lucie Mikulčíková). Ve starší kategorii se děti umístily na druhém místě (Tereza Šerá, Nikola Šerá, Žaneta Fritschková, Alžběta Trčková a Adéla Martinková), čtvrtém místě (Filip Janík, Ludmila Macháčová, Veronika Kostková, Jiří Cmajdálka a Jan Koseček) a pátém místě (Monika Křenková, Anita Kaššová, Martina Fialová, Tereza Drgová a Petra Hrubčíková).

zdravotníci z Valašských Klobouk na soutěži ve Zlíně


O den později, tedy v pátek 27. dubna, hlídky bojovaly v Brumově – Bylnici, kde se pod záštitou tamního domu dětí a mládeže uskutečnil již třetí ročník soutěže. Na brumovské náměstí se sjelo 16 hlídek mladých zdravotníků, aby na osmi stanovištích řešily dané úkoly a situace. Brumovská soutěž bývá zpestřena i nesoutěžními úkoly, jako je například poznávání dopravních značek. Pět klobouckých hlídek se ani v Brumově neztratilo. Mladší, tedy hlídky I. stupně, obsadily druhé místo (Eliška Švachová, Emma Bližňáková, Lucie Mikulčíková, Tereza Trčková a Kristýna Fůsková) a čtvrté místo (Adéla Gašpárková, Michaela Šánková, Anna Rašková, Václav Kocourek a Gabriela Horáčková). Ti starší přivezli z Brumova druhé místo (Tereza Šerá, Nikola Šerá, Adéla Martinková, Žaneta Fritschková a Alžběta Trčková), třetí místo (Monika Křenková, Anita Kaššová, Martina Fialová, Tereza Drgová a Karin Vaculíková) a páté místo (Filip Janík, Veronika Kostková, Jiří Cmajdálka, Jan Koseček a Tadeáš Kubík).

„Musím děti pochválit za to, s jakým nasazením a odpovědností přistupují k soutěžím, jaký podávají profesionální výkon a jak statečně nesou někdy i příliš přísné hodnocení rozhodčích“, zhodnotila soutěže Ludmila Šulcová a zároveň dodala, že velký dík patří všem „bývalým mladým zdravotníkům“, kteří na soutěže jeli, aby doprovodili jednotlivé hlídky.

Historie mladých zdravotníků se ve Valašských Kloboukách začala psát v roce 1978. Od roku 2008 je kroužek součástí Domu dětí a mládeže Valašské Klobouky a po celých deset let jej vede Ludmila Šulcová, předsedkyně MS ČČK Valašské Klobouky.


Eva Fialová, MS ČČ Valašské Klobouky

 

reklama