Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
neděle, 03 červen 2018 09:07

Den bez tabáku v KNTB využily desítky lidí

ZLÍN - Preventivní akci Den bez tabáku, která se dnes uskutečnila v areálu Krajské nemocnice T. Bati, využilo přes šedesát zájemců. Větší částí z nich byli kuřáci, kteří potřebovali poradit, jak s tímto nešvarem skončit, někteří si však také přišli pro rady, jak kouření rozmluvit svým rodinným příslušníkům nebo kamarádům.


Mnozí kuřáci, kteří dnes navštívili stánek zdravotníků z Plicního oddělení Krajské nemocnice T. Bati, přiznali, že už několikrát zkoušeli s kouřením přestat. Vždy ale znovu začali, a proto se rozhodli vyhledat odbornou pomoc. „Na místě jsme kromě měření tlaku, okysličení krve a hodnoty oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu vedli se zájemci také motivační pohovory. Většina z nich se pak rozhodla, že se zapojí do léčby v našem Centru závislosti na tabáku,“ řekla všeobecná sestra Plicního oddělení KNTB Ivana Bobovská.

ilustrační foto


Tři kuřáci zrovna navštívili plicní ambulanci a nechali si lékařem vyšetřit plíce. „Je prokázáno, že pravidelné kouření zkracuje v průměru život o deset až patnáct let. Velkým strašákem je rakovina, ale na prvním místě zdravotních rizik jsou kardiovaskulární choroby – infarkty, cévní mozkové příhody. A samozřejmě také důsledky v plicích a průduškách. Lidé ale často bohužel navštíví lékaře, až mají vážnější problémy,“ podotkla lékařka Plicního oddělení KNTB MUDr. Alena Zimulová.

Akce se zúčastnila i řada zaměstnanců nemocnice. A také příbuzní kuřáků, kteří chtěli poradit, jak své blízké motivovat. „Jsem nekuřák a přivítal jsem, že už se rok nekouří ani v restauracích. Letáčky a rady jsem tady získával pro dceru. Byl bych moc rád, kdyby s kouřením přestala,“ svěřil se jeden z návštěvníků.

 

-tz-

reklama