Reklama

01. 12. 2020

Dnes má svátek: Iva
pondělí, 27 srpen 2018 20:35

Lokality nové krajské nemocnice jsou navrženy

ZLÍN - Pro výstavbu nové krajské nemocnice má Zlínský kraj vybrány dvě lokality, a sice ve Zlíně - Malenovicích, mezi sídlištěm a obchodním centrem nebo ve stávajícím areálu KNTB. Odborníci preferují lokalitu Malenovice z důvodu dostupnosti pro pacienty (vlak, trolejbus, parkování) a lepších prostorových možností.


V současné době se připravují jednání s majiteli pozemků v Malenovicích o jejich odprodeji Zlínskému kraji. „Bohužel v našem kraji máme trpké zkušenosti se spekulanty, kteří by stejně jako u pozemků v trase dálnice D 55 tyto pozemky vykoupili a poté cenově vydírali Zlínský kraj. Z tohoto důvodu jsem záměrně dopředu nezveřejnil lokalitu, ve které by nová nemocnice mohla stát, ale nejprve jsem oslovil samotné majitele pozemků, aby spekulanti nejen že neprofitovali z našeho záměru postavit novou a moderní krajskou nemocnici, ale také stavbu nezabrzdili,“ uvedl hejtman Jiří Čunek a dodal: „Samozřejmě hlavním partnerem v diskuzi je pro nás město Zlín a majitelé pozemků v Malenovicích. V případě, že se nedohodneme, budeme nuceni s mnoha komplikacemi stavět v současném areálu KNTB.“

ilustrační foto (zdroj, kr-zlinsky.cz)


V současné době prochází zdravotnictví ve Zlínském kraji změnami, jejichž cílem je zabezpečení kvalitní zdravotní péče pro všechny občany, ale po letech mnohamilionových ztrát také zlepšení ekonomické situace ve všech čtyřech nemocnicích. „Je nám však jasné, že tohoto cíle můžeme dosáhnout, jen pokud zlepšíme technický stav nemocnic. Na Vsetíně, v Kroměříži a v Uherském Hradišti postupně obnovujeme stávající budovy, ale bohužel v Krajské nemocnici Tomáše Bati s ohledem na její velikost a umístění, kdy z jedné strany jsme omezeni vodním tokem a z druhé zalesněným svahem, bude tato obnova velmi komplikovaná. V současné ´Baťovce´ nám chybí prostory pro moderní diagnostické přístroje, pro zlepšení komfortu pacientů jedno a dvou lůžkové pokoje či návaznost záchranných složek na urgentní příjem,“ připomněl hejtman Čunek s tím, že dle koncepce z roku 2013 by rekonstrukce stávajících pavilonů trvala zhruba 12 let a náklady by se vyšplhaly na téměř 5 miliard korun, nemluvě o vysoké prašnosti, hluku, a nutnosti stěhování některých oddělení do jiných nemocnic.

Výstavba zcela nové moderní nemocnice je plánována do jednoho objektu - monobloku, což je dnes ve světě trend výstavby nejmodernějších nemocnic. Je zde možné zajistit ideální přesun pacientů a personálu, tak zvaně pod jednou střechou. „Je to ideální stav pro příjem, diagnostiku, operativu a hospitalizaci v jednom kroku. Monoblok má vynikající návaznost na laboratorní a výzkumné pracoviště a má výrazně nižší nárok na energie a personál,“ doplnil hejtman Čunek s tím, že dojde také k lepšímu zajištění návaznosti záchranných složek na urgentní příjem a bezpečnosti pacientů i personálu. „Odpadne tak nekomfortní přesun pacientů z jednoho pavilonu na druhý, v dešti nebo mrazu, jak se tomu v současné době běžně děje,“ uzavřel hejtman Čunek.

 

-tz-

 

reklama