Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
pondělí, 24 září 2018 22:46

Přibývá mladých lidí se srdečním zánětem

ZLÍNSKO - Ve Zlínském kraji přibývá mladých lidí, kteří se léčí se srdečním zánětem. Nejčastěji je způsobován virovou infekcí, z laického pohledu stačí přechodit chřipku nebo jinou virózu.


Pacienti z celého kraje jsou přesně diagnostikováni díky Kardiologickému oddělení KNTB a vyšetření srdce na magnetické rezonanci, což je mimořádně náročné a dlouhé vyšetření, které v kraji provádějí lékaři a radiologičtí asistenti pouze v Krajské nemocnici T. Bati.

ilustrační foto


Kvalitní skeny srdce z magnetické rezonance totiž vyžadují téměř absolutní nehybnost a přitom paradoxně vyšetření orgánu, který se naopak zastavit nemůže. „Vyšetření trvá od 50 do 90 minut, záleží na zaměření, pravidelnosti srdeční činnosti, spolupráci pacienta a mnoha dalších faktorech. Vyšetřujeme zároveň s monitorováním EKG a magnetická rezonance se sama synchronizuje tak, aby srdeční pohyby ovlivnily výsledek co nejméně,“ uvedl primář Oddělení zobrazovacích metod MUDr. Jiří Tesař. Náročné je však i hodnocení samotného snímku. „Vyžaduje dokonalou anatomickou i fyziologickou znalost srdce a jeho činnosti či případných patologií,“ dodal primář Tesař s tím, že dříve se museli pacienti odesílat do Olomouce nebo Brna a čekali na výsledky několik týdnů až měsíců. Od roku 2012, kdy se uskutečnil upgrade magnetické rezonance ve Zlíně, který umožnil tuto diagnostiku, čekají pacienti maximálně 48 hodin.

Srdeční zánět se může projevovat dušností, bolestí na hrudi, snížením výkonnosti nebo poruchami srdečního rytmu. Často se jedná o plíživé onemocnění, někdy je však nástup rychlý a jde doslova o hodiny. „Léčba se odvíjí od závažnosti a příčiny. Většinou přicházejí do úvahy léky podávané při srdečním selhání, protizánětlivé léky, někdy je nutné podávat kortikosteroidy, lidské imunoglobuliny, při převodních poruchách je nutno zvažovat implantaci kardiostimulátoru či defibrilátoru, u jiných forem mimotělní oběh nebo urgentní transplantaci srdce,“ popsal primář Kardiologického oddělení MUDr. Zdeněk Coufal. Podezření na zánět srdce řeší zlínští kardiologové u 3-4 pacientů měsíčně, často bývají postižení mladí lidé. Jedním z posledních vážných případů byl dokonce 16letý chlapec.

 

-tz-

 


reklama