Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
neděle, 25 listopad 2018 20:08

Nadužívání antibiotik je stále problém

Letos si opět připomínáme Evropský antibiotický den. Aktivita vznikla kvůli rostoucímu nebezpečí výskytu bakterií odolných vůči většině antibiotik.


Evropské země včetně ČR zavádějí národní programy a projekty, které mají pozitivní dopad na omezení nadužívání antibiotik. Nemocnice ve Zlínském kraji zřídily antibiotická střediska, která poskytují konzultace nejen lékařům z lůžkových oddělení, ale i odborným a praktickým lékařům.

„Antibiotika jsou nedílnou součástí léčby celé řady pacientů ve zdravotnických zařízeních. U každého pacienta individuálně a racionálně zvažujeme jejich použití. Odolnost bakteriálních kmenů na některé typy běžně užívaných antibiotik je však stále narůstající, to je bohužel realita, kterou si všichni uvědomujeme. I proto jsme nedávno ve zlínské nemocnici zřídili komisi pro prevenci a kontrolu infekcí,“ konstatoval náměstek léčebné péče a primář Novorozeneckého oddělení KNTB MUDr. Jozef Macko.

ilustračni foto


Státní ústav pro kontrolu léčiv zároveň upozorňuje na základní pravidla užívání antibiotik pro dosažení jejich optimální účinnosti:

• antibiotika by se měla užívat pouze v nezbytných případech
• pacienti by měli užívat pouze antibiotika předepsaná lékařem na danou léčbu
• je třeba dodržovat délku podávání antibiotik, tzn. i po odeznění příznaků onemocnění
• je třeba dodržovat velikost dávek a dávkovací intervaly, včetně dalších doporučení týkajících se způsobu podávání
• obecně platí, že vždy je třeba si přečíst příbalovou informaci

 

-tz-