Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
středa, 17 duben 2019 08:49

Maminky, které mají problémy s kojením, se nově mohou objednat do laktační poradn

ZLÍN - Laktační poradna začala v těchto dnech fungovat v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Je určena všem maminkám po porodu, které mají po odchodu z porodnice jakékoliv problémy spojené s kojením.

 

 

ilustrační foto


Podpora přirozené výživy dětí patří k prioritám péče novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice. V nově otevřené poradně, která funguje v ambulantním režimu, se ženám a kojencům věnuje zkušený tým laktačních poradkyň. „Téměř všechny matky mohou úspěšně kojit. V naší porodnici přikládáme novorozence ihned po porodu k prsu, aby měli se svou matkou kontakt a zahájili kojení pokud možno do jedné hodiny po porodu. Podpora přirozené výživy má podstatný vliv na imunitu a vývoj malých dětí. Kojené děti jsou méně ohroženy syndromem náhlého úmrtí novorozenců, rakovinou i cukrovkou v dětském věku. Důležitý je i fakt, že kojení vytváří specifické pouto mezi matkou a dítětem,“ vysvětlil Jozef Macko, primář Novorozeneckého oddělení Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně.

Poradna pro kojení vznikla přebudováním jedné z místností na jednotce intermediární péče zlínského novorozeneckého oddělení. Je moderně a pohodlně vybavena, maminky mají k dispozici přebalovací pult, obrazovku pro možnost edukace pomocí videí i vlastní sociální zařízení. Laktační poradna je v provozu od konce minulého týdne. „Ještě během pobytu v porodnici dostávají maminky v rámci podpory kojení potřebné informace přímo na pokojích. Podle našich zkušeností ale problémy s kojením mohou nastat až po jejich návratu domů, kde už jsou na to samy. Právě z tohoto důvodu má laktační poradna svůj velký smysl. Maminky k nám mohou přijít po předchozím objednání. Mohou své problémy konzultovat i telefonicky. O nové službě postupně informujeme také všechny praktické lékaře pro děti a dorost, kteří poradnu mohou doporučit,“ popsala Simona Vyoralová, vrchní sestra oddělení.

Podpora kojení je celosvětovým programem UNICEF a Světové zdravotnické organizace (WHO). Součástí tohoto programu pro období od narození dítěte do jeho propuštění z porodnice je iniciativa „Baby Friendly Hospital Initiative“. Statut Baby Friendly Hospital, který z této iniciativy vyplývá, je na celém světě udělován nemocnicím, které splní kritéria stanovená WHO pro podporu kojení jako jedné z hlavních podmínek optimálního vývoje dítěte. Novorozenecké oddělení krajské nemocnice ve Zlíně se titulem Baby Friendly Hospital pyšní od roku 2000. „Zavedení poradny pro kojící maminky je součástí naší podpory přirozené výživy. Snažíme se v oblasti kojení poskytnout všem maminkám maximální podporu jak za jejich pobytu na našem oddělení, tak i po propuštění domů právě cestou ambulantních konzultací,“ doplnil primář Macko. Poradna je umístěna v budově porodnice ve 3. patře na oddělení intermediální péče, maminky se do ní mohou telefonicky objednávat na čísle 703 845 430.

 

-tz-