Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
středa, 24 červenec 2019 22:29

V čase dovolených má darování krve svá specifika

ZLÍN - Na jednu stranu vyšší spotřeba krve, na druhé určitá omezení. Letní prázdninové měsíce mají pro dárce krve různá specifika. Stále však platí, že svými návštěvami transfuzních oddělení pomáhají zachraňovat lidské životy.


Vzhledem k výskytu WNV (západonilské horečky) v Evropě je doporučeno darovat krev a krevní složky 1 měsíc po návratu z dovolené v Evropě. Doporučení platí až do 31. října 2019. Jde o situaci, která nastává teprve v posledních letech a je dalším z důsledků globalizace světa. U dovolené mimo Evropu platí doporučení nedarovat krev a krevní složky 1 až 6 měsíců po návratu - podle destinace. „Léto je ale pro zdravotnictví obdobím se zvýšenou potřebou krve a krevních přípravků, a to zejména z důvodu vyššího počtu uskutečněných operací, proto prosíme dárce o darování ještě před jejich odjezdem na dovolenou. Moc jim děkujeme a přejeme krásné strávení dnů volna,“ vzkazuje Jana Pelková, primářka Hematologicko-transfuzního oddělení Krajské nemocnice T. Bati.

Odběrové místo v KNTB Zlín (foto- archiv KNTB)


Pokud si dárci nejsou jistí, zda se právě na jejich dovolenkovou destinaci nevztahují výše jmenovaná omezení, mohou se podívat na webové stránky www.kntb.cz/informace-pro-darce-krve, či si zavolat pro informace na tel.: 577 552 322, nebo se zeptat prostřednictvím facebookového profilu Dárci krve Zlín.

Potřeba krve získané od dárců dlouhodobě roste s rozvojem léčebných metod. V průměru dostane každý občan za svůj život 5x krevní transfuzi a 14x lék vyrobený z krve. Každé tři sekundy někdo potřebuje krev a nikdo neví, kdy sám bude krev potřebovat. Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk, který se k tomuto kroku rozhodne dobrovolně a svobodně, je mu více než 18 let a méně než 60 let, v případě mužů váží minimálně 60 kilogramů, váha ženy by měla být minimálně 50 kilogramů.

 

-tz-