Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
úterý, 30 červenec 2019 20:07

Zlínská porodnice zažila výjimečný týden, během tří dnů tam na svět přišlo hned šest dvojčat

ZLÍN - Opravdu výjimečný týden zažili porodníci v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, kde se během pouhých tří dnů narodilo šestero dvojčat. Zní to trochu jako pohádkový příběh, na personálu zlínské porodnice ale ležela velká odpovědnost, aby to byla pohádka se šťastným koncem. A povedlo se, všechna dvojčátka přišla na svět v pořádku.


Úspěch je o to větší, že vícečetná těhotenství řadí odborníci vždy mezi riziková. Červen a červenec patří ve zlínské porodnici z hlediska počtu narozených dětí mezi nejsilnější měsíce, v každém z nich přibylo do statistik bezmála 200 novorozenců.

„Porodnické pravidlo říká, že jedna dvojčata se rodí na pětaosmdesát jednočetných porodů. Platí to samozřejmě za normálních okolností, ještě před pár lety totiž počty vícečetných těhotenství rostly v souvislosti s umělým oplodněním. Tady šlo ale o přirozená početí, takže si s námi příroda zahrála a i pro naši porodnici je to výjimečná situace a svým způsobem svátek. Radost máme o to větší, že všechny porody dopadly velmi dobře, maminky jsou spokojené, děti jsou zdravé, žádné z nich nepotřebuje intenzivní péči a jsou narozené téměř v termínu,“ řekl Martin Trhlík, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Neobvyklá událost byla umocněná i faktem, že se čtvery dvojčata narodila ve Zlíně v jeden jediný den, a to ve středu 24. července. „Myslím, že jsme tak důstojně oslavili nově zrekonstruované prostory, které jsme nedávno otevřeli právě v rámci oddělení rizikového a patologického těhotenství a šestinedělí,“ uvedl primář. Od začátku letošního roku se už ve zlínské porodnici narodilo 30 dvojčat. „Oproti dřívějším rokům se jejich počty významně snížily. Centra asistované reprodukce se dnes většinou snaží zavádět pouze jedno embryo, což je dobře, protože vícečetná těhotenství jsou vždy považována za riziková. V naší porodnici zastáváme velmi přirozený přístup k porodům a pokud to lze, snažíme se porody vést spontánně. Těší nás, že i v tomto případě převažovaly porody přirozenou cestou,“ podotkl Martin Trhlík.

V prvním pololetí letošního roku se v nemocnicích Zlínského kraje narodilo 2473 dětí, což je ve srovnání s prvními šesti loňskými měsíci o 155 dětí méně. Ve zlínské porodnici přišlo na svět 1030 dětí, tedy o 210 méně než od ledna do června roku 2018. Pokles zaznamenali i v Kroměřížské nemocnici, kde se narodilo 308 dětí, tedy o 34 méně než v prvním pololetí předchozího roku. Mírně narostl počet porodů ve Vsetínské nemocnici z loňských 419 na letošních 428. Největší nárůst v počtu narozených dětí pak hlásí Uherskohradišťská nemocnice, kde se za první pololetí letošního roku narodilo 707 dětí, tedy o 80 dětí více než v roce předchozím. „Pokles počtu narozených dětí se projevuje v celé České republice a souvisí pravděpodobně s cyklickým kolísáním počtu porodů. V naší porodnici jsme zaznamenali méně porodů v první čtvrtině roku, v dalších měsících už se ale čísla srovnala do normálu a červen i červenec zatím patří k nejsilnějším měsícům roku,“ doplnil primář Trhlík.

 

-tz-

 


reklama