Reklama

20. 03. 2023

Dnes má svátek: Světlana
úterý, 24 září 2019 19:29

KNTB - Špičková polohovací křesla pro gynekologicko-porodnické oddělení

ZLÍN - Tři špičková a čtyři nadstandardní polohovací křesla mají nově k dispozici pacientky, které podstupují vyšetření na Gynekologicko-porodnickém oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.


Vybavení od českých a německých výrobců renomovaných značek se podařilo zakoupit díky evropským projektům, které mají přispět k rozvoji kvality a dostupnosti vysoce specializované péče v oborech perinatologie a onkogynekologie ve Zlínském kraji. „Nahradili jsme křesla stará deset až patnáct let a ten rozdíl je více než patrný. Po funkční i estetické stránce. Pro pacientky jsou velmi pohodlná, nám zdravotníkům se navíc snadno ovládají, protože nabízí celou škálu vyšetřovacích pozic,“ těší Martina Trhlíka, primáře gynekologicko-porodnického oddělení zlínské nemocnice.

Tři křesla, která patří v Evropě mezi špičku, jsou využívaná u speciálních vyšetření, především onkogynekologických a urogynekologických. Čtyři další křesla se stala vybavením standardních ambulancí gynekologicko-porodnického oddělení. Pořízení tohoto vybavení představuje poměrně náročnou investici. Zatímco nadstandardní polohovací křeslo vyjde na 145 tisíc korun, špičkové stojí 210 tisíc korun. „My jsme všech sedm zakoupili díky evropským dotacím. Naše nemocnice doplácela jen menší část pořizovacích nákladů,“ konstatoval Martin Trhlík.

Gynekologicko-porodnické oddělení zlínské nemocnice se v poslední době významně modernizuje. Mezi nedávno pořízené novinky patří například centralizovaný monitoring plodu, díky němuž zdravotníci dostávají nepřetržité a detailní informace o tom, jak se ještě nenarozenému miminku daří. Rekonstrukcí prošly také pokoje na šestinedělí, kde mají klientky nyní k dispozici moderně vybavené dvoulůžkové i jednolůžkové pokoje s charakteristikou nadstandard. V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně se každý rok uskuteční od 2 100 do 2 300 porodů, jednoznačně nejvíce v celém Zlínském kraji.

Zlínská nemocnice uspěla s projekty na zvýšení kvality a dostupnosti vysoce specializované péče pro perinatologické centrum a také pro onkogynekologické centrum. Díky spolufinancování z prostředků Integrovaného regionálního operačního programu Evropské unie tak postupně modernizuje vybavení zejména na gynekologicko-porodnickém a také novorozeneckém oddělení a částečně i na pracovištích onkologie, zobrazovacích metod a anesteziologie. Za celkovou částku ve výši 130 milionů, z nichž 85% tvoří dotace a zbývající část hradí zdravotnické zařízení z vlastních zdrojů, pořizuje nemocnice například operační stoly, ultrazvukové nebo laparoskopické přístroje, inkubátory, plicní ventilátory nebo monitory životních funkcí.

 

-tz-
foto- archiv KNTB

 

 


reklama